Disleksili Çocuklar Harfleri Nasıl Görür?

23.06.2021
5
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Disleksili Çocuklar Harfleri Nasıl Görür?

Disleksili Çocuklar Harfleri Nasıl Görür? Disleksi; okuma, yazma, sayıları anlamada vb. zorluklarla karakterize bir öğrenme güçlüğü türüdür. Disleksi insanlar öğrenmede sorun yaşarlar, ancak yine de akıllı ve yüksek motivasyona sahip olabilirler.

Disleksi çocuklar, cümle kurmakta ve doğru kelimeleri bulmakta zorlanırlar. Bazı çocukların yüksek sesle okumakta tereddüt etmeleri, kelimeleri seslendiremiyor veya tanıdık olmayan kelimeleri telaffuz edemiyor olmalarıdır.

Disleksi Olan Kişi Kelimeleri Nasıl Görür?

Disleksi bir kişi okuma konusunda çok zayıftır ve bu nedenle birçok okuma güçlüğü çeker. Disleksi hastalarının okuma güçlüğü çekmelerinin nedeni, harfleri düzgün göremedikleri için çok fazla görsel baskı yaşamalarıdır.

Disleksisi olan çoğu insan, kelimeleri ters (baş aşağı), yarım veya hareketli harflerle görür. Örneğin, disleksi insanlar “p” veya “q” harflerini ayırt etmekte zorlanırlar. Bazı insanlar disleksi ile ilgili görsel baskı nedeniyle önemli okuma sorunları yaşarlar.

Disleksisi olan kişilerde özellikle kelimeleri, alfabeleri ve harfleri tanımlama veya görme söz konusu olduğunda bulunan birçok sorun vardır. Harfleri görmek veya tanımlamak konusunda, disleksi insanlarla ilişkili temel sorunlardan bazıları şunlardır:

Kelimelerin Sıçraması

Bazı disleksi çocuklar, bir sayfada zıplayan sözcükler, harfler ve metinler görürler.

Benzer Harfleri Farklılaştırmada Zorluk

Disleksi insanlar çoğu durumda o, e ve c gibi birbirine benzeyen harfleri ayırt edemezler.

Benzer Şekildeki Harfleri Tanımada Zorluk

Disleksiden muzdarip insanlar, şekil olarak benzer ancak yönleri farklı olan harfleri tanıyamazlar, örneğin, b ve p ve d ve q.

Karışık Harfler Veya Kelimeler

Disleksi insanlar genellikle kelimeleri karışık bir biçimde, herhangi bir sıra olmadan bir araya toplanmış gibi görünecek şekilde sırasız görürler.

Geriye Dönük Kelimeler

Disleksiklerin tanıdığı bazı sözcükler, gerçek sözcüğün tamamen geri kalmış halindedir. Bu kelimeler veya harfler yazarken güzel görünebilir ancak okumaya çalıştıklarında şiddetli baş ağrısı veya başka bir şey yaşayabilirler.

 

Göz Yanılması

Disleksi hastaları genellikle kelimeleri veya harfleri orijinal hallerinde göremezler, bunun yerine onları ters, yarı, geri, karışık, karmakarışık, hareket eden ve bulanık görürler. Bunun nedeni, beyinlerinin kelimelerin gerçek halini algılayamamasıdır ve bu da optik illüzyonlara yol açar.

Disleksilerin Neden Yazım Güçlüğü Var? Bunun Nedeni Nedir?

Disleksi olan bazı insanlar kelimeleri doğru hecelemekte son derece zorlanır. Bununla birlikte, disleksilerin karşılaştığı okuma-yazma sorunları hakkında çok az araştırma vardır. Ayrıca disleksi hastalarında yazım sorunlarının teşhisi için özel bir ulusal test yoktur, bu nedenle birçok zaman disleksilerin yazım hatalarını görmezden gelinir.

Disleksilerde zayıf yazımın, sözcüklerdeki harflerin tanımlanması ve sıralanması ile ilgili zayıf bellekten kaynaklandığı düşünülmektedir. Bununla birlikte, araştırmalar, zayıf görsel belleğin kelimeleri doğru yazamama konusunda küçük bir rol oynadığını göstermektedir. Bu nedenle, yazım sorunları dil öğrenmedeki zorluk veya zayıflıktan kaynaklanmaktadır.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.