Dış Cephe Boyamasında İşçi Güvenliği

28.04.2022
60
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Dış Cephe Boyamasında İşçi Güvenliği
oy

Önce Güvenlik Sonra İşçilik  Son zamanlarda iş kazalarının artmasıyla beraber iş sağlığı ve güvenliği kavramı önem kazanmaktadır. Toplumda iş kazalarına bağlı sakatlık ve ölüm görülme oranı çok fazla artmış durumdadır. Dış Cephe Boyamasında İşçi Güvenliği  İş kazalarını ve buna bağlı ölüm ve sakatlıkları azaltmak için işçiye çalışırken korunma önlemleri alması önerilmektedir. Her işveren işçilerine koruyucu ekipmanlar temin etmekle ve işçilerine iş güvenliği konusunda eğitim verdirmekle yükümlü tutulmuştur.

Dış Cephe Boyamasında İşçi Güvenliği

 İş Güvenliğinde Belli Başlı Ekipmanlar  Her meslek kendi içinde tehlike sınıfına göre ayrılmaktadır. Tehlike sınıfları değiştikçe kullanılması gereken ekipmanlarda değişmektedir. Başlıca koruyucu ekipmanlar arasında baret, eldiven, gözlük, maske ve emniyet kemerleri yer almaktadır. Dış cephenin boyasını yapan işçi inşaat işçisi olarak nitelendirilmektedir ve iş güvenliğine göre koruyucu önlemlerini almalıdır.

 

 Dış Cephe Boyacısını Koruyucu Önlemler

 

-En güzel önlem bilgi verilerek alınan önlemdir. İşçiler iş güvenliği ve sağlığı konusunda yeterli bilgi düzeyine sahip değillerse koruyucu önlemleri kullanmayı reddetmektedirler.

-İnşaatta çalışan işçiler genelde yüksekte çalıştıkları için yere düşme riski ile karşı karşıya kalmaktadırlar. Bu nedenle inşaatta çalışan sıvacı, boyacı gibi bütün işçilerin emniyet kemeri bağlaması gerekmektedir. Dış Cephe Boyamasında İşçi Güvenliği Emniyet kemerinin doğru takıldığından kişiler emin olmalıdır.

-İnşaattan aşağıya düşebilecek malzemeler göz önüne alınarak yola perde ve paravan gerilmesi gerekmektedir.

-İnşaat işçilerinin tümünün baret kullanması zorunlu tutulmaktadır. Dış Cephe Boyamasında İşçi Güvenliği Baretin kişinin kafasına tam oturmasına, büyük veya küçük olmamasına dikkat edilmelidir.

-Boya yapan kimseler boyanın içerisinde bulunan kimyasala karşı dikkatli olmalı ve önlemlerini almalıdırlar.

-Dış cephe boyanmasında iskelede fazla kişi çalıştığı durumda hepsinin bir yerde toplanması iskelenin çökme riskini arttırmaktadır.

-İşçilere sunulan koruyucu ekipmanlar mutlaka kullanılmalıdır.

-İş güvenliği ikazlarını ve uyarılarını göz önüne alarak hareket edilmelidir.

-Makina ve ekipmanların sağlam olduğundan emin olunduktan sonra kullanıma başlanmalıdır.

 

 

.