Devlet Destekli Bireysel Emeklilik Şartları Neler?

20.09.2021
68
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Devlet Destekli Bireysel Emeklilik Şartları Neler?
oy

Devlet Destekli Bireysel Emeklilik Şartları Neler? 2021 ve 2022 devlet destekli bireysel emeklilik şartları hakkında merak ettiğiniz soruların yanıtını sitemizde bulabilirsiniz.

Devlet Destekli Bireysel Emeklilik Şartları

2021 devlet destekli bireysel emeklilik şartları nelerdir? Devlet bu sistemden yararlanan kişilere %25 katkı desteği vermektedir. BES sisteminde en az 10 yıl kalmanız ve 56 yaşınızı doldurmanız durumunda emekli olabilirsiniz. Emeklilik hakkınız elde ettiğiniz zaman birikimlerinizi toplu ya da düzenli ödeme yöntemiyle paranızı alabilirsiniz.

Bireysel Emeklilik Şartları Nelerdir?

Bireysel emeklilik şartlarını karşılayarak sizde geleceğinizi güvence altına alabilirsiniz. Bireysel emeklilik şartları şu şekildedir;

  • T.C. vatandaşı olmak,
  • 18 yaşını tamamlamak,
  • Sistemde en 3 yıl kalmak,
  • Düzenli gelire sahip olmanız aranılan şartlar arasındadır.

Aylık ödemeler halinde BES hesabınıza katkıda bulunarak emekli olmaya hal kazanabilirsiniz. BES sistemi rahat bir emeklilik dönemi geçirmek isteyenlere destek veriyor. Sosyal Güvenlik Sisteminin tamamlayıcısı olarak bilinen bu sistemde emeklilik gelirine ek bir gelir sağlayabilirsiniz. Bireysel Emeklilik Sistemi, bireysel tasarruflarınız için sizlere avantaj sunuyor.

Emeklilik Ne Zaman?

10 yıl boyunca BES içerisinde kalmanız durumunda ve 56 yaşını doldurduğunuza emekliliğinize hak kazanabilirsiniz. Devlet Destekli Bireysel Emeklilik Şartları Sosyal güvenlik sistemi içerisinde yaşınız ve süreniz dolduğunda dilerseniz emekli olabilme hakkınız yer alıyor. Bireysel Emeklilik Sistemi’nde de dilerseniz 10 56 yaşını doldurduktan sonra da kalabilirsiniz.

Emeklilik için BES sistemine başvurunuzu gerçekleştirmelisiniz. Başvuru sonrasında yaptığınız birikimler hesaplanmaya başlar. Birikiminiz ödemiş olduğunuz katkı paylarına, devlet katkısına ve fonlarınızın getirisine göre değişim gösterir.

Bilmeniz Gereken Bazı Detaylar

Bireysel emeklilik sisteminde yatırımlarınızı almaya başladıktan sonra tekrar BES sisteminde bulunan hesabınıza katkı payı ödeyemezsiniz. Bununla beraber birikimlerinizin tamamını istediğiniz zaman çekebilme hakkınız bulunuyor. Almış olduğunuz ödemelerle yeni yatırımlara yön verebilirsiniz. Bireysel emeklilik sistemi bu gibi bir çok avantajı da beraberinde getiriyor.

Bireysel emeklilik almaya hak kazandıktan sonra yatırmış olduğunuz paraları geri ödeme üzerinden alabilirsiniz. Devlet Destekli Bireysel Emeklilik Şartları Neler? Paranızı toplu ya da düzenli alma imkanınız bulunuyor. Planlar, emeklilik hayallerinize ve beklentilerinize göre değişmektedir. Maaşınız sizlere geri ödenirken gelir planınız içerisinde bulunan kriterlere ve sizin taleplerinize göre fiyat değişimleri de yaşanabilir.