Dark Web Nedir? Dark Webe Nasıl Girilir ?

09.04.2022
168
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Dark Web Nedir? Dark Webe Nasıl Girilir ?
oy

Dark Web Nasıl Girilir Uzun yıllar gündemde olan ve gündemdeki bu yerini hala daha korumayı başaran dark webpopülerliğini insanlar üzerinde bıraktığı merak duygusuna borçludur. Hem girişinin zor veya genel olarak bilinmeyen yollar ile gerçekleştirilmesi, hem de içerisinde bulunan içeriklerin belirsizliği gibi konular insanlarda uyanan merakı pekiştiren etmenlerdir.

Dark Web Giriş Yolları

Dark web içerisine girmek isteyen birisinin ilk olarak yapması gereken tor adı verilen özel bir tarayıcıyı bilgisayarına indirmektir. Dark Web Nasıl Girilir Tor isimli tarayıcıyı indirdikten sonra dark webin de içerisinde kendisine bir yer bulduğu deep web olarak adlandırılan internetin yüzey altında kalmış olan yere giriş yapmışsınız demektir. Şu da belirtilmelidir ki dark web, son derece gizli bir yer olup, deep webe ulaşım sağlayan herkes tarafından girilmesi mümkün değildir. Özel ağ kodları ve şifreler ile dark webe ulaşım sağlayabilirsiniz.

Dark Web Tor Tarayıcı

Dark webe girmenin ilk adımının tor browser olarak adlandırılan tarayıcıyı indirmek ve bu tarayıcı sayesinde deep webe giriş sağlamak olduğu söylenmişti. Tor isimli tarayıcıyı biraz daha açmak gerekir ise, varoluş amacı kendisini indiren ve kullanan insanların gizliliğini tutmak ve kendisi üzerinden gerçekleştirilecek olan işlemleri anonim kılmaktır. Günlük kullandığımız internetin aksine, kişilerin yer ve ip bilgileri gibi bilgileri sağlamanın tor tarayıcının ana vasfı olduğu söylenebilir. Böylelikle dark webe ulaşım sağlayan insanlar daha rahat bir şekilde hareket etme kabiliyeti bulmuşlardır.

Dark Webin  Yol Açabileceği Zararlar

Her ne kadar çoğu insan bu tür platformlara merak duygusu ile girmeyi amaçlasa da, içerisindeki herkesin anonim kaldığı ve birbirleri ile anonim olarak iletişime geçebildikleri bu platformda bazı illegal aktiviteler de yer almaktadır. Bu illegal aktivitelerin dark webde gerçekleşmesinin nihai sebebi yukarıda da belirtildiği gibi bütün bilgilerin gizli kalması, bu bilgilere erişimin çok zor olmasıdır. Dark Web Nedir? Dark Webe Nasıl Girilir ? dark webin yol açabileceği bir diğer zarar ise, dolandırıcılık vakaları ile karşılaşmanın olası olmasıdır. Dark Webe Nasıl Girilir Yazıda da birçok defa bahsedildiği gibi, bütün vasfını insanları anonim tutmasından alan bu platformlarda dolandırıcılığa maruz kalır iseniz, sizleri dolandıran insanların bulunmasının pek de olası olmadığını bilmeniz, merakınızı giderirken bir tehlike ile karşılaşmamanız için sizlere yardımcı olacaktır.