Çocuklarına Hem Annelik Hem Babalık Yapanlar

20.05.2019
21
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Çocuklarına Hem Annelik Hem Babalık Yapanlar
oy

Çocuklarına Hem Annelik Hem Babalık Yapanlar Dünyaya gelen her bireyin hem anneye hem de babaya ihtiyacı vardır. Birçok bakımdan o birey yetiştirilmesi gerekir. Anne ya da baba olmanın zorluğu, günümüz şartlarında zaten yeterince ağır bir yüktür. Bir de anneliğin ve babalığın verdiği sorumlulukları tek başlarına yüklenip yaşamaya çalışan insanlar da mevcuttur. Bir bebeğin ilk doğduğu an annesine ihtiyacı vardır. Onun kokusu ile ilk nefesini almak isteyecektir. Dünyaya adapte olup etrafındaki insanları keşfettikçe de babasının varlığını hisseder ve ihtiyaçları babasına yönelik de gelişme gösterir.

Çocuklarına Hem Annelik Hem Babalık

Çocuklarına Hem Annelik Hem Babalık

Çocuklarına Hem Annelik Hem Babalık Yapanlar

Sorumluluk Arttıkça, Beklentiler Çoğalır Bir insan ne kadar çabalar ise çabalasın, aynı anda hem anne hem de baba olamaz. Açıkta kalan, kapatılmayan birçok yara olacaktır. Bu yaralar annesiz ya da babasız olan bir çocuk için bir ömür kanayacaktır. Bu durum da yapılması gereken tek şey elinden gelenin en iyisini yapmak ve kanayan yarayı sarıp sarmalamak için çabalamaktır. Çocuklarına Hem Annelik Hem Babalık Yapanlar Maddi ve manevi olarak türlü görevler üstlenen aile bireyleri, tek taraflı sorumluluklarından bile fazlasıyla zorlanmaktadırlar. Kendi öz benliğinde kadın yada erkek yalnız başlarına kaldıklarında da hayatlarına devam edebilecek donanımı kendilerine sağlamak zorundadırlar.

Kocası Olmadan Çocuk Yetiştiren Kadınlar

Dünyaya getirdikleri çocuk için gerekli olan ne varsa yalnız başlarına kaldıklarında da en iyi ortamı sağlamak için çabala malıdırlar. Bunun için kendi hayatlarından ödün vermek zorunda kalacakları inkar edilemez bir gerçektir. Ama çocuğunu derinden seven ve iyiliğini isteyen her ebeveyn bu yolu seçecektir. Eğitim tüm bunlar için gerekli olan temel şarttır. Karşılarında annesini ya da babasını kaybetmiş çocuklarına karşı izlemeleri gereken yol haritasını belirlerken, eğitim ön plana çıkacaktır.

Sevgi Her Açlığı Doyuracaktır

Anne ya da babasını kaybetmiş bir çocuk, ancak sevgiyle ve umut aşılama ile hayata tutunabilir. Onunla kalan ebeveyninden yarım kalmışlıklarını tamamlamasını beklemesi kaçınılmazdır. Annesinde babasını, babasında ise annesini arayacaktır. Rol paylaşımını sadece bir kişi üstlendiği için zorlanılacaktır belki ama eğitim ve sevgi baki olduğu müddetçe en iyi koşullarda tüm bu sorunlar aşılacaktır. Belki her şey tam olmayacaktır ama bir ömür kanayan yaralar el ele verilerek sarıp sarmalanacaktır.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.