Çocukların Eğitiminde Meslek Seçimleri

02.07.2019
53
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Çocukların Eğitiminde Meslek Seçimleri
oy

Çocukların Eğitiminde Meslek Seçimleri Çocuklar ilk eğitimlerini aileden almakla beraber dış dünyayı daha ilk çocukluklarından itibaren anlamlandırmaya başlamaktadırlar. Çocuğun etrafında gördüğü, yaşadığı her şey onun kişilik gelişimine ve ileriki seçimlerine katkı sağlamaktadır. Her ebeveyn çocuklarının hayatı boyunca doğru tercihler yapması noktasında aynı endişeleri taşımaktadır. Özellikle eğitim hayatı boyunca çocuğa bazen gereğinden fazla yükleme yaparak iyi bir meslek sahibi olması için üst düzey çaba sarf etmektedirler. Anne babaların bu derece çocuğunun meslek seçimine kafa yormasında kuşkusuz ki kendi tecrübe ve hayat görüşü etkili olmaktadır.

Çocukların Eğitiminde Meslek Seçimleri

Toplumun değer verdiği, kabul görmüş meslekler hedef olarak seçilir ve çocuğun eğitimi bu plan çerçevesinde yürütülmeye çalışılır. Halbuki değişen dünya şartları her geçen gün yeni mesleklerin doğmasına sebep olurken, bir taraftan da bazı mesleklerin yok olmasına zemin hazırlamaktadır. Şu halde anne, baba ve eğitimcilerin öncelikli yapması gereken çocuklara meslek seçmek yerine onları hayata hazırlamak olmalıdır.

Çocuklar Meslek Seçimini Kaç Yaşında Yapmalı?

Çocuklarda mesleklere olan ilgi sanıldığının aksine üniversiteye başlayacağı zaman değil daha çok küçük yaşlarda başlamaktadır. Henüz okula gitmeyen çocuklar için meslek seçimi daha hayal boyutunda olmakla beraber ilkokula giden çocuklar çoktan meslekleri keşfetmeye başlamaktadır. Bu dönemlerde çocuk her mesleğe biraz yakınlık duyabilir ve gerçekçi seçim yapması mümkün değildir. Orta öğretim çağındaki çocuklar ise meslekleri tanıyıp özelliklerini araştırma konusunda daha aktif hale gelmektedir. Gelecekte yapacakları meslekle ilgili daha tutarlı kararlar vermeye başlamakta ve bu yolda girişimlerde bulunarak çaba sarf etmektedirler.

Meslek Seçiminde Okulun Rolü

Çocukların meslek seçimlerinde müdahale etmek doğru değildir ancak bu kararı tamamıyla kendisinin alması da beklenmemelidir. Bu aşamada çocuğu yeteneklerini keşfetmesi ve kendini tanıması konusunda yönlendirmek yerinde olacaktır. Çocukların Eğitiminde Meslek Seçimleri Mesleklerle ilgili okul rehberlik servislerinin yapacağı bilgilendirmeler çocuk için yol gösterici olacaktır. Her çocuk farklı kişilik özelliklerine, sosyal becerilere ve akademik yeterliliklere sahip olabilmektedir. Her meslek grubu da kendi içinde sahip olunması gereken bir takım özel yeteneklere ihtiyaç duymaktadır. Mesleğin gerektirdiği özellikler ile kişilerin özellikleri örtüştüğü takdirde doğru seçim yapılmış olacaktır.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.