Çocukların Anneleriyle Olan Problemleri

08.10.2019
4
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Çocukların Anneleriyle Olan Problemleri
oy

Çocukların Anneleriyle Olan Problemleri Bir kadının hayatında yaşamayı en çok istediği şeylerden biri şüphesiz ki anne olmaktır. Anne olmanın getirdiği yüceliğin yanında bazı zorlukları da vardır. Doğuştan zor mizaçlı bebekler anneyi yorabilir. Gece uyutmayan, huysuzlanan bebekler sadece anne için değil baba için de tahammülü zor bir durumdur fakat en büyük eziyeti annelerin çektiğini söylemek yanlış olmayacaktır. Kadınların sahip olduğu annelik duygusu yavrularına en üst düzeyde bakımı vermelerini sağlasa da bazen annelerin de tükendiği durumlar yaşanır.

Çocukların Anneleriyle Olan Problemleri

Çocukların Bakışından Anneler

Çocuklar doğduklarında temel bakım verenlerine karşı bir bağ oluştururlar. Bu bağ çocukların kendilerini güvende hissettiği bir limandır. Yalnız hissedildiğinde, karanlık korkusunda ilk koşulan kişidir anne. Zaman zaman bu bağda çözülmeler meydana gelebilir. Annesiyle güvenli bağ kuramamış çocuk annesine karşı öfkeyle dolabilir. Annesiyle sosyal ilişkilerini geliştirmek yerine anneyle zıtlaşarak dikkat çekmeye çalışabilir. Oysaki güvenli bağlanan bir birey kendisini kanıtlama çabası içinde değildir. Annesiyle uyumu iyidir ve annesinin isteklerini, kendisinden beklentilerini, yine kendisinin annesinden beklentilerinin farkındadır. Bu bağlamda çocuk, ileriki yaşlarında da diğerleriyle sağlıklı ilişkiler kuracaktır.

Fırtınalı Dönem Ergenlik

Gelişim dönemini inceleyen uzmanlarca ortalama on üç yaş civarında başlayan ergenlik, insan hayatının fırtınalı bir dönemidir. Bu döneminde birey kendini anlamaya, etrafındakileri anlamdırmaya çalışır. Gelişen ve aktif olan hormonların da etkisiyle karışık duygu durumlar yaşar. Bu zamana kadar yol göstericisi, arkasını toplayan kişi annesi olmuştur. Artık birey bu kontrol mekanizmasının değişmesini isteyerek yaşamını kendi başına sürdürmek ister. Şüphesiz ki bu dönemde en çok problem yaşayan kişiler ebeveynlerdir.

​​​​​​Çocuk annesine karşı gereksiz agresif tavırlar gösterebilir. Özellikle sert ve koruyucu davranan ailelerde bu durum daha net yaşanır. Çocukların Anneleriyle Olan Problemleri Kabuğundan çıkmak isteyen genç, buna mani olan her neyse onu karşısına alacaktır. Bu, annesi olsa bile. Böyle bir durumda genci tamamen kendi haline bırakmak çözüm olmayacaktır. Üstüne giderek baskı kurmak da tersi bir etki yaratacaktır. Annesiyle sağlıklı ilişkiler kuran çocuklar bu dönemi daha rahat atlatmaktadır. Çünkü annesi çocuğa özgürlük alanı bırakmıştır, çocuk belli sınırlar dahilinde istediğini yapabilmektedir. Sınırların belirgin ve özgürlük alanının tanımlı olduğu ilişkilerde anne ile çocuk arasında yaşanan sorunlar da en alt seviyeye inecektir.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.