ÇOCUKLARDA DEPRESYON VE BELİRTİLERİ

04.09.2021
28
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
ÇOCUKLARDA DEPRESYON VE BELİRTİLERİ

Çocuklarda Depresyon ve Belirtileri ; Depresyon, çocuklarda çok erken dönemlerde görülebilmektedir. Depresyonun çocuklardaki varlığının belirlenmesi yetişkinlere göre daha zor olmaktadır. Çocukta depresyonun varlığını ispatlayan bazı belirtiler vardır. Bunlar şu şekildedir:

Çocuklarda Depresyon ve Belirtileri

  •  Regresyon: Regresyon, gerilemedir. Bu belirtiye sahip çocuk kendi olduğu yaştan daha küçük bir çocuk gibi davranışlar sergiler. Bu davranışlar arasında; altına kaçırma, anne ile uyumak isteme, parmak emme gibi davranışlar vardır. Ayrıca bu çocuklarda okuma yazmayı unutma ve konuşmayı unutma gibi durumlar da gözlenmektedir.
  •  Uyku Problemleri: Gece korkuları, uyku terörü, uykuda bağırma gibi durumların eşlik etmesi sonucunda çocuğun uyku kalitesi düşer ve yeterli derecede uyuyamaz. Bu durum da depresyon belirtisi olabilmektedir. Yoğun duygular yaşaması sonucunda çocuklarda bu tür uyku problemleri görülür.
  •  Öfke Nöbetleri: Öfke nöbetleri, birçok ruhsal sorunun belirtisi olabileceği gibi depresyonun da belirtisidir. Öfke nöbetlerinin altında yatan sorunlar çözümlenmelidir.
  •  İçe Kapanıklık: Hem yetişkinlerde hem de çocuklarda depresyonun ilk ve en temel belirtilerinin arasında şüphesiz içe kapanma vardır. Çocuklarda Depresyon ve Belirtileri  Bu durumu yaşayan çocuk, dışarı çıkmak istemez, dalgındır ve oyun oynama sıklığı azdır. Bu durumun aksi olarak aşırı hareketlilik, yerinde duramama, saldırgan davranışlar sergileme gibi belirtiler de görülebilmektedir. Gelişim dönmelerindeki çocuklarda uyuşmayan davranışlara dikkat edilmelidir.
  •  Bağlanma Problemleri: Çocuklardaki depresyonda en sık görülen belirtilerden biri de bakımverenlerine karşı aşırı bağlılık göstermeleridir. Bu davranış birden gelişmektedir. Sürekli anne- babanın yakınında olmak isteme, sürekli onay almaya çalışma bu belirtiler arasındadır. Bu davranışlar, çocuğun kendini güvende hissetmediğini ve güvende hissetmeye çalıştığını göstermektedir.
  •  Oyun İçeriklerinde Değişiklik: Çocuklar genellikle oyunlarında aynı içerikleri yansıtırlar. Fakat oyun içeriklerinde aniden bir değişiklik olması çocukta bir değişim olduğunun sinyalini verebilir. Bu durum detaylı incelenmelidir.

Neden Çocuklarda Depresyon Görülür?

Depresyon, hem doğuştan gelen genetik bir yatkınlık olabilir hem de çevresel şartlar, aile ortamı, yetiştirilme tarzı gibi koşullarında sonuncu olabilir. Çocuklarda Depresyon ve Belirtileri  Ebeveyn tarafından depresyonun nedenini fark etmek mümkün olmayabilir. Tıpkı yetişkin depresyonu gibi pisikologlar tarafından iyileştirilebilecek ve çözümlenebilecek bir ruhsal problemdir.