Çikolatanın Faydaları ve Zararları

26.06.2021
15
Okuma Süresi: 5 dakika
A+
A-
Çikolatanın Faydaları ve Zararları
oy

Çikolatanın Faydaları ve Zararları Tüketilen bütün gıdalar göz önünde bulundurulduğu zaman, insanlar tarafından en çok sevilen ve beğenilen gıdanın çikolata olduğu değişmez bir gerçektir.

Çikolata Nasıl Üretilir?

Tarihi binlerce yıl öncesine dayanan çikolata, günümüzde yediden yetmişe herkes tarafından sevilen ve sıklıkla tüketilen bir gıda maddesidir. Çikolata kakao adında bir meyveden üretilir. Fermente edilmiş ardından güneşte kurutulmuş kakao taneleri kavrulduktan hemen sonra kabuğundan ayrılır. Kalan malzemeye ise kakao tanesi denir.

Çikolatanın Çeşitleri

Şekilden şekle giren ve pek çok gıda ile beraber tüketilebilen çikolatanın 3 çeşidi bulunmaktadır

 • Beyaz Çikolata
 • Sütlü Çikolata
 • Bitter Çikolata

Bütün çikolata çeşitlerinin ne kadar lezzetli olduğu damak tadına göre değişebilen göreceli bir şeydir.

Çikolatanın Faydaları

Yapılan araştırmalarda yeterli ve dengeli oranda tüketildiği zaman çikolatanın hem fiziksel hem de ruhsal sağlık için oldukça faydalı olduğu tespit edilmiştir.

Çikolatanın Faydaları Nelerdir?

Çiğ kakao vücutta endorfin ve opyum salgılanmasını sağlayan ve kanıtlanan feniletilamin isimli bir bileşik madde içeriyor. Dünyada bu maddeyi içeren yalnızca iki tane besin vardır. Bir tanesi kakao, diğeri de mavi-yeşil adında bir tür deniz yosunu. Endorfin ve opyum aşık olduğumuzda yoğun olarak salgılanan, mutluluk hissi veren hormon olarak biliniyor. Çiğ kakao da aynı zamanda mutluluk hormonu serotonin salgılanmasında da çok destek oluyor. Çikolatanın Faydaları ve Zararları Çiğ kakao ayrıca muhteşem bir magnezyum kaynağı olarak da biliniyor. Anti stres minerali olarak bilinen magnezyum, kas ve sinir gevşetici etkisinin yanında enerji üretimi, kemik sağlığı, adet sancıları ile baş etmek, vücut ısısını kontrol altında tutmak için önemli bir rol oynuyor.

Çikolatanın başlıca faydalar şunlardır;

 • Beyindeki serotinin oranını hızla yükseltip hafıza ve algılama kapasitesini arttırır.
 • Antioksidan görevi görür, kalbi zararlı etkenlerden korur ve kalp krizi riskini azaltır.
 • İçinde bulunan potasyum tansiyonun düşmesine yardımcı olur.
 • Kanser hücrelerini ve stresi azaltır.
 • Yüksek oranda enerji verir.
 • İçinde bulunan ve rahatlatıcı bir faydası olan triptofan vesilesiyle stresi azaltır ve mutluluk verir.

Dengeli ölçüde tüketildiğinde çikolata çok faydalı bir besindir.

Çikolatanın Zararları

Çikolata faydaları olduğu kadar zararları da olabilen bir besindir. Zararlarını da şu şekilde sıralayabiliriz;

 • İnsanları mutlu ettiği için çikolata yemeyi bir alışkanlık haline getirildiğinde durumlar biraz değişiyor. Çikolata yemek tamamen bağımlılık haline dönüşebiliyor. Böyle durumlarda ise çikolata yeme alışkanlığından kurtulmak gerekebiliyor. Bunu da çikolata yemeye uzun bir müddet ara vererek ya da tüketim oranını yavaş yavaş azaltarak başarabilirsiniz.
 • Aşırıya kaçmamak gereklidir. Gereğinden fazla yenilen çikolatalar kilo olarak geri dönebilir ve obeziteye yol açabilir.
 • Marketlerde bulunan çikolataların kakao oranı oldukça düşüktür. Yüksek şeker ve yağ içeriğine sahiptirler. Bildiğiniz gibi çikolata üretimi yapılırken, çikolatanın içeriğine doğal olmayan maddeler, şekerler ve şeker şurubu gibi şeyler de ilave edilir. Organik olmayan bu maddeler sağlığınız açısından oldukça fazla risk oluşturmaktadır. Ayrıca ağız ve diş sağlığı açısından da tehdit etmektedir.

Çikolatanın faydalarından faydalanmak için doğru miktarda ve doğru çeşidi tüketilmelidir.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.