Boya Koruma Nedir? Boya Koruma Ne Değildir?

22.05.2021
119
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Boya Koruma Nedir? Boya Koruma Ne Değildir?
oy

Boya Koruma Nedir? Boya Koruma Ne Değildir? Boya koruma; aracın dış etkenlerden daha az zarar görmesini sağlamak amacıyla uygulanan bir işlemdir. Boya koruma sayesinde araçların boyası daha uzun süre bozulmadan korunur. Bu dayanıklılık, uzun süre yenilemeyi yani bir döngüye sokarak aracın ömrünü daha fazla uzatmayı amaçlar.

Boya Koruma Nedir?

Boya koruma kendi içerisinde 3 ana dala ayrılabilir. Bunlar; İçinde doğal carnabua ağacından elde edilmiş bal mumu bulunan waxlar, sentetik koruyucu polimerler bulunan sealantlar ve son yılların hızla yükselen trendi nano boya koruma ürünleri bulunan waxlar şeklindedir.

Boya Koruma Ne Değildir?

Üç çeşidinde birbirinden farklı özellikleri vardır. Sektör devi olup da bünyesinde hala nano ürünler bulundurmayan yerler olduğu gibi, kendi küçük atölyelerinde nano özellikli ürünler üretip tüm dünyada bilinen butik firmalar da mevcuttur.

Boya Koruma Ne İşe Yarar?

Pasta Cila işlemi günümüzde hala devam eden ve her zaman da devam edecek olan bir işlemdir. Çünkü pasta, her yeni boyanmış araca yapılması gereken bir uygulamadır. Yeni boyanmış bir aracın boya kalınlığı fabrikadaki robotların boyamış olduğu mikron kalınlığı ile aynı kalınlıkta hiçbir şekilde olamaz.

Her zaman daha kalın boyanır ve bölgesel olarak bu kalınlıklar değişiklik gösterir. Boyahanelerin kullandıkları pasta bu nedenle daha kalındır. Yani içindeki kum oranı daha fazladır. Kum tanelerinin fazla olmasının nedeni ise kalın bir şekilde atılan boyanın zımparalanmasını sağlamaktır. Bu sayede boya seviyesi biraz azalacaktır.

Boya Koruma Ne Değildir?

Boya koruma araca pasta uygulamak veya pasta uygulamasının üzerine hızlı bir cila uygulaması yapmak değildir. Ülkemizde yapılan uygulamaların çoğu bu şekildedir. Bu alanda tam bilgi sahibi olmayan firmalar bazen uygulama hatası yapabilirler. Boya koruma eğitimi almadan uygulama merkezlerinde, araç yıkama yerlerinin bir köşesinde yapılabilecek kadar basit bir işlem de değildir. Boya korumanın, kendine özel teknikleri ve eğitimleri olup, işi bilen profesyoneller tarafından yapılması gerekir.

Boya Koruma İşlemi Faydaları Nelerdir?

Boya koruma, araç üzerindeki çizikleri giderme, parlatma ve koruma etkilerinin hepsini bir arada sunan bir işlemdir. Boya korumada kullanılan malzemeden maksimum verimi almak için, kullanılan üründe silikon olmaması önemlidir. Boya koruma, aracın yüzeyinde pürüzsüz ve parlak bir alan oluşmasını sağlar. Bu da reçine ve benzeri yapışkan maddelerin, yıkama sırasında kullanılan deterjan kalıntılarının veya yağmur suyunun yüzeye tutunmasını önler. Ayrıca aracın ilk günkü gibi parlak kalmasını sağlayan bu uygulama, aracın uzun ömürlülüğü açısından da oldukça faydalıdır.