Borsa Ne Zaman Tatil

11.07.2019
38
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Borsa Ne Zaman Tatil
oy

Borsa Ne Zaman Tatil Borsa piyasaların da yatırım yapmak beraberinde birçok önemli soruyu da getirmektedir. Borsa hangi zaman aralıklarında çalışır? Hangi zaman aralıklarında işlem yapılmaz? Yatırımcılar bu sorunun cevabını arayarak ona göre işlem yapmak istemektedirler. Her ülkenin borsa açılış ve kapanış saatleri yerel saatleri ile doğru orantılı şekilde açılır ve kapanır.

Borsa Ne Zaman Tatil

 Dünya Borsaları

Her ülkenin kendisine ait bir borsası bulunmaktadır. Her ülkenin borsa açılış ve kapanış saatleri farklı olabilmektedir. Bunun yanı sıra ülkeler milli ve dini bayramları gibi durumlar da ekonomi piyasaları tatile de girebilmektedirler. Hafta sonu tüm dünya piyasalarındaki borsalar işlem yapılamaz.

 Resmi Tatiller

Ülkemizde resmi tatil olması durumunda finans piyasaları tatile girmektedir. 23 Nisan Çocuk Bayramı, 30 Ağustos Zafer Bayramı gibi milli bayramlarda tüm devlet dairelerinin tatil olması ile birlikte bu piyasada tatile girilmektedir. İl iş günü ile birlikte piyasalar da açılmaktadır. Diğer ülkelerde kendi milli bayramları çerçevesinde tatile girilmektedir. Bu günler her ülke için farklıdır.

 Dini Bayramlar

Ülkemizde kurban bayramı ve ramazan bayramlarında ülke çapında tatil ilan edilmektedir. Bu süreler zarfında tüm ülke devlet daireleri tatil düzenine geçmektedir. Bu devlet daireleri ile birlikte borsalar da tatile girmektedirler. Bu süre zarfında borsa piyasalarında her hangi bir işlem yapılamamaktadır. Her ülkenin kendisine göre dini bayram günleri bulunmaktadır. Bu süreler içerisinde oralarda da her hangi bir işlem yapılamaz. Örneğin Avrupa ülkelerinde yıllın belli bir döneminde Noel Bayramı kutlanmaktadır. Bu sürede orada ki borsalar işleme kapatılır. Tatilin bitimi olan ilk iş gününde piyasalar açılmaktadır.

 Hafta Sonu Borsa Piyasaları

Tüm dünya ülkelerinde hafta sonu borsalar kapalı kalmaktadır. Bu süreler zarfın da her hangi bir işlem yapılamaz. Pazartesi günü itibari ile borsalarda işlem yapılabilmektedir. Bu tüm dünya piyasalarında bu şekildedir. Ayrıca borsalar akşam saatlerinde kapalıdır.

Ülkemizde borsalar 09:45 itibari ile açılmaktadır. 12:30 itibari ile öğlen tatiline girmektedirler. Daha sonra 14:00 itibari ile tekrar açılan borsa 18:00 itibari ile ertesi güne kadar kapalı kalmaktadır. Bu saatler her ülkede farklılık göstermektedir.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.