Borsa Ne Zaman Düşer

11.07.2019
1
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Borsa Ne Zaman Düşer

Borsa Ne Zaman Düşer? Ülkemiz de ve dünyada birçok yatırım metodu ve unsuru bulunmaktadır. Bunlardan bazıları çok fazla takip ve bilgi gerektirmeden de satın alınabilir. Bazıları ise ciddi takip ve ilgi gerektirmektedir.

Borsa Ne Zaman Düşer?

Takip gerektirmeyen alıp bir köşede değerlenmesini beklenilen yatırım metotlarına örnek bazı para birimlerine yapılan yatırım ve değerli madenlere yapılan yatırımlar örnek olarak verile bilir. Diğer bahis edilen finans piyasalarında ciddi yeri olan, takip gerektiren yatırım metotları ise borsa ve anlık döviz alım satımı yapıla bilen yatırım metotlarıdır.

Değerli madenler ve döviz genel itibari ile dünyadaki gelişmelerden etkilenerek yükseliş ve düşüş grafikleri sergilerler. Peki, borsa hangi durumlarda düşer? Hangi durumlarda yükselir? Bu yatırım yapmayı düşünen kişiler arasında en çok sorulan sorudur.

 Ülke Ekonomi

Para piyasalarının en çok takip ettiği finans olayları ülke içerisindeki ekonomik vaziyettir. Zaman zaman ülke ekonomisinin durumunu gösteren bazı göstergeler devlet tarafından açıklanmaktadır. Bu veriler gerek borsa piyasaları ve gerekse diğer ekonomi piyasaları için oldukça önem arz etmektedir.

Ülke ekonomisinin iyiye gitmesi ile ilgili verilerin açıklanması gibi durumlarda borsada işlem gören hisse senetleri yükselmekte,Borsa Ne Zaman Düşer ülke ekonomisi adına olumsuz bir veri açıklanması durumunda ise borsa düşüşe geçmektedir. Bu veriler toplu bir şekilde borsada işlem gören tüm kağıtları etkilemektedir.

 Şirketlerin Kar ve Zararı

Hisse senetlerine direk etki eden diğer bir önemli unsur ise hisse senedi alınan şirketlerin kar veya zarar açıklama durumudur. Yılın çeşitli zamanlarında şirketler kar veya zarar durumunu bildirirler. Bu açıklamaların ardından şirket kar elde etmesi durumunda elimizde bulunan kağıtta değerlenerek hisse senedi fiyatı artmış olur, zarar açıklaması durumunda ise kağıdın değeri düşmektedir. Bu Bir önceki durumdan farklı olarak şirket ile ilgili özel bir durumdur. Borsa piyasasını genel olarak ilgilendiren bir durum değildir.

 Spekülatif Haberler

Borsanın düşmesine sebep olan bir başka unsurda spekülatif haberlerin piyasa da dolanması durumudur. Bu haberler asılsız olabileceği gibi bir kaynaktan alınmış bir bilgi de olabilir. Piyasa belli bir beklenti durumuna geçmesinden dolayı bir hareketlenme olmaktadır. Bu spekülasyon dünya çapında bir durumda olabilir. Örneğin bir savaş beklenmesi ile ilgili haberler gibi durumlardır.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.