Bitcoin 2022’de yeni zirvelere ulaşacak

19.02.2022
29
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Bitcoin 2022’de yeni zirvelere ulaşacak
oy

Kripto para birimi, zorlu bir başlangıca rağmen bu yıl ‘yeni zirvelere’ ulaşacak mı? Bitcoin yılın en iyi başlangıcını yapmadı, ancak istatistikler sonunda bu hafta istikrara kavuştuğunu ve hatta başka bir büyük yükseliş yolunda olabileceğini gösteriyor. Geçen Pazar gününden bu yana bekledikten sonra, piyasadaki en büyük kripto para birimi Bitcoin, 2022’nin ilk haftasında düştükten sonra yavaş yavaş toparlanıyor. 2021’in ilk haftasını alıp bununla karşılaştırırsak, Bitcoin’in geçen yıl ‘lik büyük bir kazanç ve jeton başına 50.000$’ın üzerinde işlem hacmini görürüz. Bu haftaki gelişme küçük görünse de, konuyla ilgili uzmanlar Bitcoin’in önümüzdeki birkaç hafta içinde tekrar yükselişe geçeceğine inanıyor.

Peki, Beklentiler?

Şu anda, Bitcoin fiyatı “düşük”, ancak uzmanlar önümüzdeki birkaç hafta içinde 50.000 ila 60.000$ arasında bir sıçrama olabileceğini öne sürüyorlar. Bitcoin 2022’de yeni zirvelere ulaşacak  Panxora CEO’su Gavin Smith’e göre bu sıçramanın nedeni, baş gösteren enflasyon. Her şey enflasyona göre ayarlanacak “gerçek” bir faiz oranıyla ilgili. Rakam negatif olduğunda, bu yalnızca tüketici fiyatlarının gösterge tahvil getirilerinden daha hızlı yükselmeye devam edeceği anlamına gelir. Yatırımcılar tahvilleri ve diğer sabit getirili enstrümanları elinde tutarak etkin bir şekilde değer kaybetmeye devam ederken. Bu dinamik, dünyadaki tüm merkez bankaları tarafından uygulanan aşırı gevşek para politikalarının işlevi arasında risk almayı teşvik ediyor.

Bitcoin 2022’de yeni zirvelere ulaşabilir mi?

ABD Çalışma Bakanlığı’na göre, Tüketici Fiyat Endeksi Aralık ayında, bundan önceki 12 aya kıyasla arttı. Kasım ayında kaydedilen %6,8’den yükseldi. Bu aslında 1982’den bu yana en hızlı yıllık artış. Bitcoin 40.000 doların altına düştükten sonra zaten geri dönmüş olsa da, bu toparlanma bitcoin standartlarına kıyasla sönük kalıyor. Kripto para birimi bu yıl 45.500 doları kırarsa, modern tarihte hiç olmadığı kadar yüksek bir keskin hareket olabileceğine inanılıyor. 2022’de her şey olabilir.