Bisiklet Nasıl Boyanır

13.07.2019
9
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Bisiklet Nasıl Boyanır

Bisiklet Nasıl Boyanır Eski bisikletinizi tekrar canlandırmak istiyorsanız bisikletinizi boyamak oldukça iyi bir fikir. Ne kadar kolaymış gibi gözüküyor olsa da bisiklet boyama işi dikkatlice yapılması gereken bir uygulama fakat bir kaç püf nokta ile gayet rahat bir şekilde bisikletinizi yenileyebilirsiniz. Ancak bu işlemi yapacağınız mekan rüzgar, toz gibi dış etkenlerden uzak, ışıklandırması düzgün bir yer olmalıdır.

Bisiklet Nasıl Boyanır

 Malzemeler

Sprey Boya

Tel zımpara

Sprey Cila (İsteğe bağlı)

Maske (Kapalı alanda yapılıyorsa)

Eldiven

 Hazırlık

Boyama işlemine başlamadan önce bisikletinizin tüm aksesuar ve donanımlarını dikkatlice sökmeniz gerek. Bu işlem boyama yaparken hem size kolaylık sağlayacak hem de bisikletin aksesuar ve donanımlarının zarar görmesini engelleyecek. Sökme işleminin ardından eğer bisikletiniz kirli ise nemli bir bez yardımıyla iyice temizlenmelidir.

Temizliğin ardından tel zımpara ile eski boyayı sökmeye başlayabilirsiniz. Zımpara işlemi ne kadar iyi yapılırsa boyama işlemi o kadar başarılı olur. Eğer işlemi kapalı bir alanda yapıyorsanız maske takmak oldukça önemli. Boya zerrelerini solumak sağlık açısından zararlıdır. Tüm boya soyulduktan sonra bisikletin zemin ile teması kesilmelidir. Takoz kullanarak ya da bisikleti bir yere asarak zemin ile temasını kesebilirsiniz.

 Boyama İşlemi

Tüm hazırlıklar yapıldıktan sonra boyama işlemine geçebiliriz. Boyayı püskürtürken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta boyayı ne çok yakından ne de çok uzaktan sıkmaktır. Çok yakından sıkmak boyanın topaklanarak akmasına uzaktan sıkmak ise boyanın yüzeye tutunamamasına neden olur. En iyi sonuç için 15 cm mesafeden sıkılmalıdır. Boyama işlemi de kapalı bir alanda yapılıyorsa maske kullanmanız sağlığınız açısından doğru bir karar olacaktır. Boyayı yaparken tek yönlü olarak değil elinizi sağa ve sola savurarak yapmalısınız.

Eğer tüm bisiklet tek renk ile boyanacak ise 3 ya da 4 kutu boya bulundurmak akıllıca olacaktır. Bisiklet Nasıl Boyanır Çünkü 2 kat boya yapmak daha etkili bir sonuç verecektir. Aynı zamanda bant kullanarak bisikletin bazı yerlerini farklı bazı yerlerini farklı renkler ile boyayarak kendinize özel bir dekorasyon hazırlayabilirsiniz hatta şablonlar kullanarak daha özgün tasarımlı bir bisiklete sahip olabilirsiniz. İlk katın ardından boyanın kurumasını beklemelisiniz ardından ikinci kata geçebilirsiniz. Eğer bisikletinizin boyasının kolay çıkmasını, zarar görmesini istemiyorsanız cila uygulaması yapmalısınız. İkinci kat tamamen kuruduktan sonra aynı şekilde cilayı uygulayabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.