Bisiklet Hakkından Merak Edilenler

06.08.2022
68
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Bisiklet Hakkından Merak Edilenler
4.6/5 - (5 oy)

Bisiklet

Mucizevi bir araç olan bisiklet, gelişen teknoloji bağlamında güzel ilerlemeler kaydetmiştir. Bisiklet Hakkından Merak Edilenler Gelişmiş teknolojiye rağmen günümüzde bisiklet, gelişmiş ülkelerin hepsinde hem çevreyi hem ekonomiyi hem de en önemlisi insan sağlığını ve atmosferi koruyan önemli bir araç haline geldi. Modern yaşama bakıldığında bisiklet kısa mesafe aracı olarak kullanılmaktadır.

Bisiklet Hakkından Merak Edilenler

Bisiklet Hakkından Merak Edilenler

Bisiklet Hakkından Merak Edilenler

Bisiklet Nedir?

Halk arasında bisiklet olarak bilinen ancak bir diğer eski adıyla velespit olarak da bilinmektedir. Bu ulaşım aracı motorsuz ya da elektrik motorlu, iki ya da üç tekerleğe sahip, pedallı ve insan gücü ya da isteyenler için elektrik ile yol alan bir araçtır. Ulaşım bisikleti ve eğlence bisikletinin dışında bisiklet sporunda da kullanılmaktadır.

Bisikletin Gelişimi

Bisikletin icat edilmesinde tarihçiler arasında fikir ayrılığı çoktur. Bu yüzden ileri sürülen tarihler tartışmalı olarak kabul edilir. Bisiklet Hakkından Merak Edilenler Bu araç tek bir kişi tarafından icat edilmediği gibi tarihte birçok farklı gayret sonucunda ortaya çıkmıştır. İlk defa çokça seri bisiklet üretimi ‘’Michaux Company’’ tarafından ortaya atılmıştır. İşletme yılda yüz kırk bisiklet üretimi yapıyordu. Bisiklet aracının oldukça büyük ilgiyle karşılanması dönem içindeki devletlerin de dikkatini çekmiştir. 1800 döneminin ikinci döneminde Fransa Savunma bakanı bisiklet üretimine destek olmuştur. Fransa Savunma Bakanlığı’nın destek olmasıyla 1871 dönemlerinde üretilen bisikletler, Almanya ile yapılan savaşta kullanılmıştır.

Bisiklet Teçhizatı

Bisiklet çeşitli teçhizatların bir araya gelmesi ile oluşur.

Kadro

Halk arasında çatı olarak bilinir. Farklı malzemeler olan karbon, çelik, alüminyum, titanyum gibi ürünlerden yapılır. Sağlamlık açısından bu ürün tercih edilmiştir.

Maşa

Genellikle ya düz ya da amortisörlüdür. Ön ya da arka kısımda bulunur.  Havalı ve yaylı olmak üzere ikiye ayrılır. Bu amortisörler sürücülere sürüş konforu sağlamak için üretilmiştir. Engebeli arazide ve dağdan iniş gibi yerlerde yardımcı olurlar. Düz maşalar ise genellikle yol veya şehir bisikletlerinde kullanılmaktadır. Bisiklet severler tarafından en çok tercih edilen ise amortisörlü olandır.

Fren

İki tane fren bulunur. Bunlar; ön ve arka frenlerdir. Frenlerden olan hidrolik fren günümüzde daha çok tercih edilmektedir. Bunların dışında belli bir dönem de ayaklar ile pedal tarafından kontrol sağlayan kontrpedal fren sistemi de kullanılmıştır.

Tekerlek

Bisiklet aracında tekerlek bir ile dört arasında değişmektedir.  Üçlü bisikletlerde kullanılan ön tarafta bir, araka tarafta iki tekerlek bulunmaktadır.  Tek tekerlekli olan bisikletler ise çoğunlukla sirklerde gösteri veya akrobasi faaliyetlerinden dolayı kullanılmaktadır.

Vites Donanımı

Bisiklet aracında 5 vites veya 33 vitese kadar birçok seçenek bulunmaktadır. Son zamanlarda dağ bisikletlerinde vites alternatifleri yaygınlaşmıştır. Bisiklet Hakkından Merak Edilenler Viteslerin amacı arazinin eğimine göre verimlilik artışı sağlamaktır. Aynı zamanda bir diğer amacı ise bisikletin hızını arttırmak ve yokuşların kolay çıkılması içindir. Bisiklet Nasıl Boyanır yazımıza göz atın