Bilinçaltı nedir?

04.09.2021
28
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Bilinçaltı nedir?

Bilinçaltı nedir? Bilinçaltı zihnin en alt kısmında bizim isteyerek ya da istemeden kullandığımı ya da kullanmadığımız tüm bilgileri istemsizce kaydeden beynin alt kısmına verilen addır. Bu bölümde beyin işlevsel değil tamamen kişinin aklından geçen gerekli ya da gereksiz bilgileri tutar ve saklar.

Bilinçaltı nedir?

Bunu iyi yönde de yapabilir kötü yönde de bunu kontrol etmek insanın kendi elinde olan bir durumdur, ama genel olarak bilinçaltı bizim istemsizce gördüğümüz görmek istediğimiz ya da beynin kaydetmek istediği durumları ele alan bölümdür.

Bilinç üstü nedir?

Bilinç üstü ise daha beyin içersisinde henüz bilgi oluşmamasıdır. Bu noktada beyin kendini bazı noktalarda geri çeker ve ona göre hareket eder. Ama beyin genel olarak hep savaş halindedir kişinin kendisi ile çünkü bilinç üstü dediğimiz beyinin üst bölgesi bilinçaltı gibi değildir. O bizimle sürekli savaş halindedir ve almak istemediğimiz gereksiz bilgileri bizimle birlikte alır ve bunu bize karşı kullanabilir. Bilinçaltı nedir? Yani şöyle örnek vereyim kötü bir olay yaşadığınızda bu istemsizce bilinçaltınıza kaydolabilir ve ileride dejavu yasadığınızda bu birden hayatınızın odak noktası olur ve sizi rahatsız eder. Ama bilinç üstü öyle değildir sanki iççinizde bir ses varmışta sizi o yönlendiriyormuş gibi sizi sürekli aşağı çekmeye çalışır ya da kötü etkilemeye çalışır. Buna bilinç üstünde ki hareketlilik denir.

Bilinç altınız genelde görsel zeka ile de çalışır bazı insanların bilinç altı görsel zekaları iyidir mesela bir gördüğü yüzü unutmayabilir, veya bir kez duyduğu şeyi unutmayabilir bu beynin tekrarı sonucu oluşur alınan bilgi ön beyine değil arka beyine gönderilir.