Bilgisayarınızı Sürekli Şarjda Bırakmak Sakıncalı Mıdır?

26.04.2021
104
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Bilgisayarınızı Sürekli Şarjda Bırakmak Sakıncalı Mıdır?
oy

Bilgisayarınızı Sürekli Şarjda Bırakmak Sakıncalı Mıdır? Dizüstü bilgisayar bataryalarının kullanım ömrü var ve kullanım şekline göre bu ömür üç yılda da sona erebilir altı yıl sonra da sona erebilir. Yani tüm bataryaların ömrü eşit değildir. Dizüstü bilgisayarlarda eskiden birkaç saatlik kullanımda bataryanın şarjı tükeniyordu ancak günümüzde bu süreler 10-12 saati bulabilmektedir.

Bilgisayar Kullanan Birisi Bilgisayarını Prize Takılı Mı Kullanmalıdır?

Şarjı dolu olan bilgisayarı kullanan kişi çalışmaya devam ederken bilgisayarını prize takmalı mı yoksa bilgisayarının şarjının bitmesini mi beklemelidir? Bilgisayarın bataryasında lityum iyon pillerinin kullanıldığını bildiğimizden bataryanın şarjı %10 seviyesine inmeden şarja takılması öneriliyor.

Bilgisayar bataryalarının ‘şarj döngüsü’ var ve bu döngü bataryanın ömrünü ifade etmektedir. Bu döngü hesaplanırken bilgisayarın şarjının bitimi ve şarjının dolumundan yararlanılmaktadır.

Bilgisayarların bataryasını tembelleştirmemek adına haftada bir ya da ayda bir şarjını bitirip tekrar doldurmak, yani bir döngünün tamamlanması gerekmektedir. Döngüyü tamamlarken de bilmemiz gereken bir detay var, şarj seviyesi %50’deyken bilgisayar prize takılırsa bu yarım döngü olarak sayılmakta ve bir sonraki şarj girişiminde döngü tamamlanmaktadır.

Dizüstü Bilgisayar Şarja Takılı Kalırsa Ne Olur?

Dizüstü bilgisayarın pili tam dolu durumdayken gücü emmeye devam etmek yerine, dizüstü bilgisayarınızdaki batarya takılı olsa dahi dışarıdaki bir kaynaktan gelen güç, dizüstü bilgisayarı çalıştırmak yerine; akım bataryanın içerisinden gelerek bilgisayarı çalıştırmaktadır.

Dizüstü bilgisayarınızı şarj ederken alttan gelen aşırı miktardaki ısının nedeni de bu durumdur aslında. Şarj olan bilgisayar için normal bir şeydir ancak sıcaklık çok yükselirse ya da çok uzun süre bu şekilde kullanılmaya devam edilirse, ciddi olarak hasarlar meydana gelebilmektedir.

Dizüstü Bilgisayarın Batarya Ömrünü Uzatmak Mümkün Müdür?

Günümüzde birçok dizüstü bilgisayarda pillerin sağlıklı tutulmasına yardımcı olan yazılımlar bulunmaktadır. Dizüstü bilgisayarın batarya sağlığının korunması için genellikle pil seviyesi % 40 ila % 80 şarj arasında bir yerde ve mümkün olduğunca serin şekilde tutulmalıdır. Dizüstü bilgisayarınızın bataryası dolu durumdaysa ve bataryanız çıkabiliyorsa bataryayı çıkartıp AC güçte kullanabilirsiniz.

Bilgisayarımın Pil Yüzde Göstergesi Doğruyu Göstermiyor, Neden Olabilir?

Dizüstü bilgisayarınızı uzun süredir kullanıyorsanız, sağ alt köşedeki pil göstergesinin doğru göstermediğini fark etmişsinizdir. Bir saat kaldığını gösterirken, film izlendiğinde ya da oyun oynadığınızda 30 dakika kaldı deyip kapanmaktadır. Yeniden kalibrasyon yapılarak bu sorunu çözebilirsiniz.