Bilek Güreşi Yapılabilecek Spor Salonları

08.08.2019
124
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Bilek Güreşi Yapılabilecek Spor Salonları

Bilek Güreşi Nedir? İki kişinin karşılıklı olarak dirseklerini masaya koyması ile birbirlerinin bileğini masaya değdirmesi üzerine kurulu bir spor olan bilek güreşi dünya genelinde oldukça popüler olan bir spor dalıdır.

Bilek Güreşi Yapılabilecek Spor Salonları

Bilek Güreşi Tarihi

Geçmişi çok eski tarihlere dayanmayan bilek güreşi sporu profesyonel olarak tarihte ilk kez Amerika Birleşik Devletlerinin Kaliforniya eyaletinde bulunan petaluma kentinde 1952 tarihinde düzenlenmiştir.

Bilek Güreşi Nedir?

İlk Bilek Güreşi Dünya Şampiyonası da yine Petaluma Kaliforniya da 1962 tarihinde düzenlenmiştir. Ülkemizde ilk olarak 1998 yılında resmi olarak tanınan bilek güreşi sporu, 2002 yılında Vücut Geliştirme Federasyonuna bağlandı. Ülkemizde ilk olarak Türkiye Bilek Güreşi Şampiyonası Yalova ilinde 1998 yılında düzenlendi.

Bilek Güreşi Kuralları Nelerdir?

Her spor dalında olduğu gibi bilek güreşinin de belli kurallı ve gençler, büyükler ve engelliler olmak üzere toplam üç klasmanı mevcuttur. Gençler ve Büyüklerde müsabakalar ayakta yapılmakta ike n engelli klasmanında müsabakalar oturarak yapılmaktadır.

Öncelikle müsabaka için hakem gözetimi gerekmekte olup; müsabaka başlamadan önce karşılıklı olarak bileğe kuvvet uygulanmaz ve hakem elini çekene kadar parmaklar hareket ettirilmez. Müsabakanın temelinde rakibin bileğinin dış yüzeyini güreş yapılan masaya değdirme vardır. Müsabaka esnasında hakemin vermiş olduğu kararlara o esnada itiraz edilemez. Ancak müsabaka bitiminden sonra belli bir ücret yatırılarak hakem kararına itiraz edilebilir. Yapılan itiraz uygun bulunmaz ise hakem kararı geçerliliğini korur ve yatırılan itiraz ücreti geri iade edilmez. Kural dışı iki hamle yapan sporcu mağlup sayılır.

Bilek Güreşi Yapılabilecek Spor Salonları

Son dönemlerde İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya başta olmak üzere ülkemizde de birçok şehirde profesyonel olarak bilek güreşi kulüpleri kurulmuştur. Kulüplerin birçoğunun sosyal medya hesapları ve resmi web sitesi bulunmaktadır. Tüm spor kulüplerinin olduğu gibi bilek güreşi kulüpleri ve bilek güreşi salonlarının da bulundukları ilin Gençlik ve Spor İl Müdürlüklerine kaydı bulunmaktadır.

İl Gençlik ve Spor Müdürlüğü aranması veya bireysel başvuru yapılması halinde il sınırları içerisinde bulunan tüm bilek güreşi salonlarının adres ve telefon bilgilerine kolayca erişim sağlanabilmektedir. Bilek Güreşi Yapılabilecek Spor Salonları Ayrıca yine profesyonel müsabakalara katılmak için İlk Gençlik ve Spor Müdürlüğü kanalı ile lisans çıkarılması gerekmektedir.