Beslenmenin Sağlığa Önemi

13.04.2022
4
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Beslenmenin Sağlığa Önemi

Beslenmenin Sağlığa Önemi Sağlıklı beslenme açlığı gidermek, bedenin ihtiyaç duyduğu besin maddelerini yeterli ve gerekli miktarda almaktır. Sağlıklı bir şekilde beslenen bireylerde beslenme :Boyun uzaması, vücudun gelişimi, hücrelerin yenilenmesi ve dokuların iyileşmesine doğrudan etki eder. Özellikle çocukluk ve ergenlik dönemindeki bireylerin sağlığı için beslenme oldukça mühimdir.

Beslenmenin Sağlığa Önemi Büyük

Vücudun gelişimine ve sağlığına doğrudan etki eden beslenme, yetersiz ve dengesiz olduğu takdirde birçok sağlık sorunlarını beraberinde getirmektedir. Beslenmenin Sağlığa Önemi Bu sorunlardan bazılarının sonuçları çok ciddi olabilir. Örneğin yeterinden fazla karbonhidrat ve protein tüketen bireyler obezite, trans yağların aşırı kullanımında kalp ve damar hastalıklarına, görme bozukluğuna, tansiyona, karaciğer yağlanmasına kadar birçok hastalık ve rahatsızlığa neden olur.

Sağlıklı Beslenmenin Önemi

Dünyada ve Türkiye’de, besin maddelerinin temin edilmesinde yaşanan zorluklar, yanlış ve bilinçsiz gıda tüketimi gibi sorunlardan dolayı birçok insan dengeli ve düzenli beslenemiyor. Hastalıkla bazen de ölümle sonuçlanan yanlış beslenme sorununu durdurmak bizlerin elinde. Özellikle açlık sorunu olan ülkelerde gıdaların temini sırasında yaşanan zorlukları giderebilmek için yardım kuruluşları ile insanlara yardım edebilir. Gelişmiş ve gelişmekte olan devletler ise halklarını doğru beslenmeye yöneltmek için eğitimler verebilir veya halkı buna teşvik edebilir. Beslenmenin Sağlığa Önemi Dengeli ve düzenli beslenmeme ya da gıda yetersizliğinin sebebinin temeline indiğimizde dünyayı kapsayan ekonomi döngüsünü görmekteyiz. Firmaların ve ülkelerin ekonomi politikaları alım gücü yüksek insanları aşırı beslenmeye , alım gücü düşük insanları ise yoksullaştırarak yetersiz beslenmeye mahkum etmektedir. İnsanların bu duruma farkındalığını arttırarak dengesiz ve düzensiz beslenme sorunlarına farklı bir açıdan da çözüm bulunabilir.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.