Bebeklere Ne Zaman Bal Verilir

22.04.2022
22
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Bebeklere Ne Zaman Bal Verilir
oy

Bebeklere Ne Zaman Bal Verilir? Günümüz den anne ve babalar çocuklarına ne yedirip içirecekleri konularında çok hassas davranmaktadırlar. Rastgele bir çocuk yetiştirme dönemi çok geride kalmıştır.

Bebeklere Ne Zaman Bal Verilir

Her bir ürünün bebeklere hangi tarihten önce verilip verilemeyeceği uzmanlara belki de çocuklarla bilhassa bebek ile ilgili en çok sorulan sorudur. Bu besinler arasında en çok merak edilen besin ağırlığından ve sindiriminde ki zorluklardan dolayı bal gelmektedir.

 Şeker ve Bal

Birçok anne doktor tavsiyesi üzerine çocuklarına 2 yaşına kadar şeker vermemektedir. Bu anlamda şeker büyüklere ne kadara zararlı ise küçük çocuklara, bebeklere daha fazla zararlıdır. Bu mantığı bilen anne ve babalar bir başka yanlışı daha yapmaktadırlar.

Anne ve babalar çocuklara şeker vermemekteler fakat doğal olması dolayısı ile çocuklara bal vermektedirler. Bu da doğru bilinen yanlışlar arasındadır. Uzmanlar kesinlik ile 1 yaşına kadar çocuklara bal verilmemesi gerektiğini bildirmektedirler.

 Neden 1 Yaşına Kadar Bal Zararlıdır?

Bebeklere bil hassa 1 yaşına kadar bal verilmesinin zararları ola bilmektedir. Bunun sebebi çocuklarda zehirlenmeye sebebiyet verebilecek olmasındandır. Bebeklere Ne Zaman Bal Verilir Arılar bal yapmak için topladıkları nektarlar arasında zararlı bakteri sporlarını da toplaya bilmektedirler. Bu bakteriyi arılar bal yapımında kullana bilmektedirler. Bu bakteri büyüklere her hangi bir zarar oluşturmaz iken bebeklerde zehirlenmelere sebep olabilir.

Bebek sindirim sistemi daha gelişimini tam olarak tamamlayamadığından ve sadece anne sütünü sindirebilecek düzeyde olmasından ağır zehirlenmelere sebep ola bilmektedirler.

 Annenin bal tüketiminde Bir Sakınca Var Mıdır?

Annenin tükettiği besinler süt yolu ile bebeğe geçtiğine göre annenin bal tüketiminde bir sakınca bulunur mu? Sorusu akıllara gelmektedir. Bu konu ile ilgili annenin bal tüketmesinde her hangi bir sakınca bulunmamaktadır. Ayrıca bebeğin 1 yaşını geçmesi akabinde bu sorun ortadan kalkmaktadır.

1 yaşından sonra durum tam tersine dönmektedir. Uzmanlar bala mucize gıda demektedirler. Bu saatten sonra oldukça faydası olan bir besindir. Bu aşamadan sonra dikkat edilmesi gereken farklı bir konu bulunmaktadır. Bu konu sahte bal konusudur. Çocuklarımıza veya kendi tüketeceğimiz balın kalitesi oldukça önemlidir. Kullanılan balın doğal olması sahte olmaması oldukça önemli bir mevzu olarak karşımıza çıkmaktadır.

 Doğal Bal Nasıl Anlaşılır?

Çocuklarımız ve ailemiz için madem doğal olan bal kullanmamız gerekmektedir, bunun doğal olduğunu nasıl anlaya biliriz? Sorusu akıllara gelmektedir. Doğal bal kristalleşmesi olağan olan baldır. Isıtılması halinde eski haline dönebilen bal doğal baldır diye halk arasında bilinmektedir. Uzmanlar tarafından bu bilgi doğrulanmaktadır.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.