Bebeklere Ne Uyku Yapar

23.08.2019
28
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Bebeklere Ne Uyku Yapar

Bebeklere Ne Uyku Yapar Bebeklerin uykuya olan ihtiyacı ve uyuma miktarı gelişim dönemlerine göre farklılık göstermektedir. Bebeklerin gelişi ve sağlıklı bir bedene sahip olması uyku miktarı ile doğru orantılıdır. Bebeklerin uyku düzeni, bebeklik çağından itibaren düzenli uyuma ve uyanma süreleri önem taşımaktadır. Bu aşamada anne, bu aralıklara dikkat etmelidir. Anne bebeklerin uyku süreleri biyolojik ve çevresel etkenlere de bağlıdır. Bebeğin geç uyutulması daha iyi uyku alacağı anlamına gelmemektedir. Uyku süresinin uzun olması bebeklerin geç uyumasına bağlı bir ölçüt değildir. Bebek bu sürelerde kronik uykusuzluk gibi bir durumla karşılaşmamalıdır. Bebeğin yorgun ve uykusu geldiği anlaşıldığı zaman uyutulması gerekir.

Bebeklere Ne Uyku Yapar

Bebeklere Uyku Getiren Nedenler Bebeklere ılık banyo yaptırmak, badem ve lavanta yağı ile vücuduna masaj yapılması, kitap ve masal okunması, uykusunun gelmesini sağlamak, bebeklik çağında müzik dinletmek, odasının genellikle ışık almaması ve gürültü içermeyen odada kalması, sağlıklı besinlerle beslenmesi, memeyle uyku alışkanlığının önüne geçilmesini gibi nedenlerle bebeklerde verimli uyku alması sağlanır.

Bebeklere Uyku Getiren Nedenler

Bebeklerde Uyku Alışkanlığı Nasıl Sağlanır? Bebeklerin uyku saatleri sabit hale getirilmelidir. Uyumaya başlamadan önce verilen gıdalara dikkat edilmesi gerekir. Bu süre bebeğe uyku vaktinin geldiğini ve uyku anına girmesinde etkili olur. Bebek genellikle emzirilerek ya da biberonla uykuya dalıyorsa bu uyku düzeni bu sebeplerle ilişkilendirilir. Bu düzene dikkat edilmelidir. Bebek daha sonralar da bunu benimseyip başka nedenlerle uykuya anına girememektedir. Bu sebeple bebeklerde bu alışkanlığın sağlanmaması sağlanır.

Bebeklerde Uyku Alışkanlığı Nasıl Sağlanır?

Bebekler uykuya daldığında ya da uyandıktan sonra çıkardığı sesler uzun uyku açısından önemlidir. Bebek uyanmaya başladığı anda beslemek ya da onun vücudunu okşayarak, masaj yaparak tekrar uyuması sağlanmalıdır. Kullanılan kelimeler de bebeklerin tekrar uykuya devam etmesinde etkilidir. Bebekler gece uyurken oda karanlık olması sağlanmalı ve oldukça sessiz hareket edilmelidir.

Geceleri bebekler uyurken altı değiştirilmemeli, oldukça yavaş hareket ederek sadece altı yoklanmalıdır. Bebekler gece uyandığında yatağında oyuncaklar bulundurmayınız. Bebek gece uyandığında kendini oyun vaktinde hissetmemesi için bu önemlidir. Bebekler anneden çıkan seslere ve ikazlara dikkat etmektedir. Bebek uyutulmadan önce bebeğe uyku zamanı gibi seslenmeler bebeklere alışkanlık kazandırılmalıdır.

Bebeklere ait kendi odasında gün boyu ona masal okunması, şarkı söylenmesi, oyun oynanması, keyifli ve neşeli hissetmesini sağlamak, bebeklerin kendini huzurlu bir ortamda sanmasını sağlamak oldukça önemlidir. Bunları alışkanlık haline getirerek gün içinde iki, üç defa tekrarlanmalıdır. Bebeklere Ne Uyku Yapar Bebekleri beşikte uyutmak bebeklerin uykuya başlamasında gecikmelere sebep vermektedir, bu yüzden bebekler kucakta uyutulmalıdır.