Bebeklerde Otizmin Belirtileri Nelerdir?

26.03.2018
6
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Bebeklerde Otizmin Belirtileri Nelerdir?
oy

Otizm Nedir Ne Belirtileri Nelerdir?

Otizm, bireyin dışarıdan aldığı uyaranları, tam olarak yorumlayamaması, anlamlı bir cevap oluşturmakta zorlanması ve yetersiz kalmasıyla sonuçlanan nörolojik bir hastalıktır. Bebeklerde Otizmin Belirtileri Nelerdir? Tam olarak sebebi bilinmemekle birlikte, beyin ve sinir yapısının diğer bireylerden farklı olduğu gözlenmiştir.

Otizm teşhisi, genellikle bebek 3 yaşına geldiğinde konulmaktadır. Ancak bu konuda bilinçli olan anne ve babalar, bazı otizm belirtilerini ilk 3 ayda fark edebilirler. Otizm, erken teşhis edildiğinde, onunla mücadele edilmesi ve çocuğun bu sorunu kısmi atlatması kolaylaşır. Otizmin, şu an için kalıcı bir tedavisi mümkün değildir.

Otizm Belirtileri Nelerdir?

Normal gelişime hakim olan bir anne, bebek 2 aylıkken herhangi bir sorunu rahatlıkla anlayabilir. Normalde 2 aylık bir bebek, anneyle göz teması kurmaktan hoşlanırken, aksine otizmli bir bebek gözlerini kaçıracaktır. Bebekler parlak bir nesneyi takip etmekten hoşlanırken, otizmli bebek pek oralı olmaz. Bebeklerde Otizmin Belirtileri Nelerdir? Ayrıca, karşısındakinin dikkatini çekmek isteyen ve göz göze gelindiğinde gülücükler atan bebeğin aksine, otizmli bebek sabit bir noktaya ya da devamlı hareket eden bir cisme bakmayı tercih eder.

Otizm Belirtileri Nelerdir

Otizm Belirtileri Nelerdir

Bebeklerde Otizmin Belirtileri Nelerdir?

  1. ayda yüz ifadeleri belirginleşen bebek artık mimiklerini kullanmaya başlar. Eline verilen cisimleri rahat kavrayabilir. Otizmli bebek ise mimiklerini fazla kullanmaz ve bebeğin kavrama becerileri yeterince gelişmemiş olabilir.

6 ve 7. aylarda ufak hecelemeleri ve karşısındakini taklit etme çabası artar. Ancak otizmli bebek ses çıkarmakta zorlanabilir. Kendisiyle ilgilenen kişiyle kuracağı ilişkide yetersiz kalacağından, taklit ile öğrenmesi zor olacaktır. 10. ay itibariyle de emekleme çabaları ve işaret becerilerinin gelişmiş olması gerekir.

Anne ve baba, bebeğin gelişiminde, bu belirtiler içerisinde, herhangi birini fark ederlerse, bebeği mutlaka bir pediatri uzmanına götürmelidirler. Bebeklerde Otizmin Belirtileri Nelerdir? Otizmli bebeğin, özel eğitim uzmanlarıyla, erken dönemde tanışması, gelişimi açısından önemlidir.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.