Bebeğinize Uygun Diş Bakımı

09.04.2022
8
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Bebeğinize Uygun Diş Bakımı

Bebeğinize Uygun Diş Bakımı Yetişkinler ve çocuklar için oldukça önemli olan diş bakımı bebekler için çok daha önemlidir, çünkü bebeğin diş bakımı geleceğindeki sağlığını da etkilemektedir. Doğru bir şekilde ve düzenli bir rutin ile uygulanırsa hiçbir sorunla karşılaşılmaz.

Bebeğinize Uygun Diş Bakımı

Bebeklerde Diş Bakımı Ne Zaman Başlamalı?

Bebekler için diş bakımına başlamak için en uygun zaman ilk dişin çıktığı zamandır. Tabii ki çocuk diş hekimi muayenesinde ihtiyacınız olan bilgileri alabilirsiniz.

Bebeklerde Diş Temizliği Nasıl Yapılır?

Çocuğun azı dişleri çıkana kadar, ılık su ile ıslatılmış küçük bir tülbent ya da gazlı bir bez ile temizlenebilir. Tülbendi veya gazlı bezi işaret parmağında dolayıp dişlerini tek tek silebilirsiniz. Her kahvaltıdan ve her gece yatarken düzenli olarak yapılması bebeğinizin sağlığı açısından iyi olur. Çocuğun azı dişleri çıkana kadar en etkili temizleme yöntemi budur. Azı dişleri çıkınca Çocuk diş fırçası ile temizlenmesi uygundur.

Diş Macunu Seçimi

Üç yaşına kadar bebek diş macunu kullanmanız daha uygundur. Bebek diş macunları daha az kimyasal içerir, florit içermez ve yutulunca bir sakınca oluşturmaz. Üç yaşından sonra çocuk diş macunları kullanılabilir. Çocuk diş macunları da çocukların yutacağı düşünülerek üretilir ve florit oranı yetişkinlerin kullandığı macunların içindekinden daha az miktardadır. Ayrıca, evde dişlerinizi fırçalarken çocuğunuzun sizi görmesini sağlarsanız çocuğunuz bu duruma daha kolay alışır.

Diş Fırçalamak İçin Bazı Püf Noktalar

Öncelikle diş fırçası mutlaka kuru olmalıdır. Macun sürüldükten sonra da su değmemelidir. Bebeğinize Uygun Diş Bakımı Çocuğunuzu sırtını yaslayabileceği bir yere oturtmanız işinizi kolaylaştırır. Sizin de çocuğunuzla aynı seviyede oturmanız doğru olur. Böylece çocuğunuz ağzını tamamen açtığın arka dişleri net olarak görebilir ve temizliğini daha düzgün yapabilirsiniz. Fırçayı dairesel hareket ettirmek doğru olacaktır.

Biberon Çürüklerine Dikkat

Bebeğiniz biberon kullanıyorsa diş bakımı özellikle aksatılmamalıdır. Biberon çürüklerinden korunmak için bir yaşından sonra gece beslenmesi bırakılmalıdır. Bebek biberonla süt içtikten sonra üzerine mutlaka su içmelidir ki ağzı temizlensin. Karbonhidratlı besinler dişler üzerine yapışıp kalacağından, daha çok lifli besinler, sebze-meyve tercih edilmelidir.