Bebeğime Ek Gıda Verebilir Miyim?

01.07.2019
0
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Bebeğime Ek Gıda Verebilir Miyim?

Bebeğime Ek Gıda Verebilir Miyim? Bebekler doğumdan ilk 6 aya kadar olan sürede bütün ihtiyaçlarını anne sütünden karşılar. Bu aydan sonra ek gıda verilmesine başlanabilir. Bebeğin sindirim sisteminin 6.aydan sonra yeni gıdalarla tanışması daha kolaydır. Bebeğin gelişimi için ek gıdaya geçişin yavaş ve yumuşak bir şekilde olması gerekiyor. Bebekler ek gıda alınıp alınmaması konusunda bir takım sinyaller verirler. Yiyeceklere uzanmaya çalışmak, yemekle ilgilenmek sinyallerden bazılarıdır ve bunların anne-baba tarafından takip edilmesi gerekiyor.

Bebeğime Ek Gıda Verebilir Miyim?

Ek Gıdaya Geçişte Kurallar

Bilinçli bir anne babanın bu süreçte araştırma yapması ve doktora başvurması en önemli kısımlardan bir tanesidir.

Ek gıda alımı bir süreci ifade eder. Bu süreçte anne ve babaların bebeği iyi analiz etmesi gerekiyor.

Hazırlıklı olunmalıdır. Önceden bu süreçle ilgili neler yaşanabilir, ne yapılabilir bunların araştırılması gerekiyor.

Bebeklerin midesi küçüktür bu yüzden abartmadan gıda takviyesi yapılmalıdır.

Hangi Besinler Verilmelidir?

İlk önce bebeğin de alışacağı şekilde yiyecekler sebze ve meyve pürelerinden oluşabilir. Bu anlamda özellikle sebze ve meyvelerin mevsim ürünleri olmasına ve çok iyi yıkanmasına dikkat etmek gerekiyor. Meyvelerin çok tatlı olmaması vurgulanması gereken diğer bir husustur. Bebeğime Ek Gıda Verebilir Miyim? Meyve seçimini doğru yapmak önemlidir. 6 aylık bir bebeğe elma, avokado, şeftali, armut püre haline getirilerek verilebilir.

Kayısı ve mor erikte verilebilir ama bu yiyecekler bol miktarda lif içerdiği için ishal yapma riski taşıyor. Yoğurt ve kefir çok iyi bir ek gıdadır, kalsiyum kaynağıdır ve ilk günden itibaren bebeğe verilebilir. Yoğurdun bire bir kendinizce mayalanması daha iyi olacaktır. Bebeğe verilecek ilk tahıllar pirinç unu ve irmik olabilir. Birçok vitamin içeren, içerisinde çinko, magnezyum gibi mineraller bulunan yumurtanın 6.aydan sonra ek gıda olarak verilmesi gerekiyor.

Hangi Besinler Verilmemelidir?

Bir yaşından küçük bebeklerin bal tüketmesi tehlikelidir. Balın içerisinde az miktarda olsa bile bakterinin bulunması bebeğin sindirim sindirimin kaldıramayacağı bir durumdur. Kepekli ürünler de bir yaşından önce bebeğe verilmemelidir. Böbreklere aşırı bir yükleme yapacağından tuz ve şeker gibi ürünlerin bebeklere iki yaşına kadar verilmemesi gerekiyor.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.