Batı Nil virüsü nasıl bulaşır ?

08.04.2022
5
Okuma Süresi: 2 dakika
A+
A-
Batı Nil virüsü nasıl bulaşır ?

Batı Nil virüsü nasıl bulaşır ? Hastalık yapan mikroorganizmaların sağlıklı kişilerin vücuduna yayılmasına bulaşma adı verilir. Enfeksiyon etkenleri, sağlıklı insanların vücuduna ya doğrudan ya da çeşitli araçlarla dolaylı olarak bulaşır. Temasla doğrudan bulaşma sağlanırken hava yoluyla dolaylı bulaşır.

Batı Nil virüsü İnsana nasıl bulaşır ?

a)Temasla doğrudan bulaşma: İnsanların birbirleriyle yaptıkları temaslar meydana gelir. Öpüşme, çok yakış ilişkide bulunmak ve cinsel temas ile bulaşır.

b)Hava yolu ile bulaşma: Hasta ve portörlerin öksürmesiyle mikroorganizmalar damlacıklar halinde havaya karışır. Dış etkenlere dayanıklı bakterilerin spor şekilleri tozların yüzeyinde hava akımları ile dolaşır ve solunan hava ile insanlara bulaşırlar.

c)Vektörle ile bulaşma: Hastalık etkeninin vektörlerle konakçılara veya vektörlerle alınan etkenin, vektörün vücudunun herhangi bir yerinde evrimini tamamlayarak yeni konakçıya geçmesi şeklindedir.

d)Yiyecek ve içecekler ile bulaşma: İçme sularına bağlı lağım sularının karışması, geniş bir insan topluluğuna tifo basili ve amipli dizanteri, kolera, hepatit A, çocuk yaz ishallerinin bulaşması demektir. İçinde mikroorganizmaların bulunduğu sütün enfeksiyon etkilerini çevreye taşıması demektir.

e)Hayvanlarla bulaşma: Zoonozlar bu yolla ayrılır. Batı Nil virüsü nasıl bulaşır ? Hayvanlarla yakın temas olanlara hastalık etkeni değişik şekillerde bulaşır. Örneği; kuduz hastalığı, hasta hayvanın insanı ısırmasıyla oluşur.

f)Taşıyıcı araçlarla bulaşma: Kirli yatak takımları, kaşık, bardak, para, kapı kolları, tuvalet oturakları sayılabilir.