Başkan Nasıl Olunur

26.04.2021
1
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Başkan Nasıl Olunur

Başkan Nasıl Olunur Gerek cumhuriyetin yaşandığı gerek monarşinin hâkim olduğu milletler olsun her millet bir başkan tarafından yönetilmektedir ve bu başkan yürütme vazifesi bilinciyle hareket eder. Türkiye ‘nin yönetim şekli cumhuriyettir ve yönetim şekli gereği başkanı hak seçer. 1960 yılından bu yana yönetimde söz sahibi olan hak dileği adaya karşı oyunu kullanır ve onu başında görmek isteğini bu şekilde ifade eder. Başbakan halkın çoğunluluğunun kararı üzerine seçilir ve ülke adına kararlar alma yetkisini üzerinde barındırır.

Başkan Nasıl Olunur Ne Yapmak Gerekir

Ülke hakkında kararları almada cumhurbaşkanı ve Türkiye Büyük Millet Meclisi başkanından sonra yan üçüncü sırada yer başbakan diğer yetkililere nazaran halkla daha iç içe olmasıyla dikkat çeker. Başkan Nasıl Olunur Ülke yönetiminde son derece önemli olan başbakanın çeşitli görevleri vardır. Bunların başında bakanlar arası işbirliğini sağlanması, yasaların uygulamaya geçmesi, bakanlar kurulunun uygulamasından ve disiplininden sorumlu olması vs. işlerle uğraşmak olan başbakanların maaşları yasalarca belirlenmektedir.

Toplumumuzca başbakanlığa laik görülecek olan kişiden bulunması gereken özelliklerden bazıları göze çarpar. Bir ekibe mensup olması ve ekipçe hareket ediyor olması gerekmektedir. Yani daha önce toplum tarafından tanınmış seçkin insanların arsında bulunması onun daha kolay fark edilmesini sağlayacaktır. Bunun yanında ülke yönetiminde söz sahibi olan başkanında son derece lider bir ruha sahip olması gerekmekte, altında buluna insanları ezmeden ve kırmadan yönetmeyi bilmesi gerekmektedir. Projelerinden halka bahsetmeli, neden onu tercih etmeleri gerektiği üzerinde sıklıkla durmalıdır. Bunlar başbakan olmak isteyen adaylarda bulunması gereken fiziksel ve ruhsal özellikler arsında yer alıyor. Ülkemizde her dört yılda tekrarlanan genel seçimler sonrası yeni meclis üyelerinin meclise katılmasıyla cumhurbaşkanı bu yeni katılan üyelerinde ulunduğu meclis halkında herhangi birine hükümeti kurma yetkisi verebilir. Başkan Nasıl Olunur Bunu olabilmesi için yorucu seçim maratonundan bir partinin birinci olarak çıkmış olması gerekmekte, aksi takdirde birçok partiden oluşmuş bir ekibin başbakan görevini üstlenmesi seklinde ülke yönetimi sağlanır.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.