Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Doğal Besinler Nelerdir?

17.09.2021
35
Okuma Süresi: 6 dakika
A+
A-
Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Doğal Besinler Nelerdir?
oy

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Doğal Besinler Nelerdir? İnsanın en önemli olan sistemlerinden biri de bağışıklık sistemidir. Çünkü bağışıklık sistemi, zararlı bakteri, mikrop ve enfeksiyon kaynaklı bulaşıcı hastalıklardan koruma yönünden önemlidir. Bağışıklık sistemi güçlü olan insanın vücut direnci enfeksiyon bazlı hastalıklara karşı daha dirençlidir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Doğal Besinler Nelerdir?

Fakat çok sık hasta olan insanlar ise bağışıklık sistemi yönünde zayıf olan kişilerdir. Bundan dolayı insan vücudunun bağışıklık sistemini güçlü tutmanın en tabi yolu vücudu temizleyebilen ve antioksidan yönünden güçlü doğal besinleri tüketmek gerekmektedir. Peki, bağışıklık sistemini güçlendiren doğal besinler nelerdir? Sizin için derlediklerimize istersiniz gelin birlikte göz atalım.

Bağışıklık Sistemini Güçlü Tutan Doğal Besinler

İnsanın vücut direncini güçlük tutarak hastalıklara karşı koruyan bağışıklık sistemini güçlü tutan doğal besinler şunlardır;

Kefir

Fermente bir besin maddesi olan kefir tam bir şifa deposudur. 2017 senesinde yapılan bir araştırmada kefirin insan vücudunu enfeksiyonlara karşı çok iyi bir koruyucu olduğu kanıtlanmıştır. Bakteri, mikrop ve enfeksiyon kaynaklı hastalıklarla adeta savaşan kefiri düzenli tüketmek önemlidir.

Yoğurt

Probiyotik bakımdan zengin olan besinler bağışıklık sistemini güçlü tutan en değerli besin grubudur. Bunlardan bir tanesi de yoğurttur. Kefir ve yoğurt sofralardan eksik olmaması gereken en değerli iki yiyecektir.

Sarımsak

Doğal mucizevi antibiyotik olan sarımsak tam bir vücut dostudur. İnsanın bağışıklık sistemini korumada çok önemli bir görev üstlenmektedir. İnsanoğlu çok eskiden beri sarımsağı soğuk algınlığına karşı ve diğer hastalıkların meydana gelmesini engellemede yaygın olarak kullanılmaktadır. Sarımsağın içeriğinde yer alan allisin bileşeni çok önemli bir maddedir ve sarımsakta bolca bulunur. Hem çiğ olarak hem de pişmiş olarak tüketebilirsiniz.

Yaban Mersini

Yapılan bir araştırmada insanın bağışıklık sistemini güçlendiren bir madde olan flavonoidlerin yaban mersininde olduğunu belirtmişler ve çok zengin olarak bu bitkide olduğu ifade etmişlerdir. Flavonoidlerin solunum yolu hastalıklarında oldukça etkili bir bileşen olduğu üzerine vurgu yapılmıştır.

Yeşil Çay

Yeşil çay, soğuk algınlık riskini azaltan flavonoidler isimli bileşen bulunmaktadır. Ayrıca yeşil çay iyi kolesterolü artırırken kötü kolesterölü azaltmaktadır. Günde bir ya da iki bardak yeşil çay tüketmek kafidir.

Bitter Çikolata

Birçok insanın zevkli tükettiği besinlerden bir tanesi de bitter çikolotadır. Çünkü bu çikolatanın içerisinde teobromin adlı bileşen bulunmaktadır. Teobromin adlı bileşen ise iyi bir antioksidandır. Bu bileşen antioksidan olması yönünden insan vücudunu serbest radikallere karşı korur. Çünkü serbest radikaller zararlı atıklardır v insanı hasta edebilecek bir yapıya sahiptirler. Bu bakımdan bitter çikolata insan vücudunu korumada etkili besin maddesidir.

Zerdeçal

Sarı rengi ile bildiğimiz zerdeçal, kurkumin ile antioksidan ve antienflamatuar gibi yararlı ve faydalı etkilere sahip bileşenler içermektedir. Dolayısıyla zerdeçalı tüketmek insanın bağışıklık sistemini güçlendirmede faydası olacaktır.

Zencefil

Zencefil bitkisinin içinde yararlı bileşenler antienflamatuar ve antioksidatif bulunmaktadır. Bu bileşenler hastalıklara karşı iyi birer koruyucudur.

Ay Çekirdeği

E vitamini yönünden zengin olan ay çekirdeği serbest radikallerle mücadele ederek insan vücudunu korur ve bağışıklık sistemini güçlü tutmakta önemli bir rolü bulunmaktadır.

Badem

Badem bitkisi de iyi bir E vitamini deposudur. Ayrıca yine bademin içerik bakımından manganez ve magnezyum açısından zengindir. Bu yönden günde bir avuç badem tüketmek bağışıklık sistemini güçlendirmede etkili olacaktır.

Balık

Omega – 3 insanın bağışıklık sistemini destekleyen ve güçlendiren balıkları tüketmek en iyi doğal besinlerden bir tanesidir.

C Vitamini Kaynaklı Besinler

Portakal, greyfurt, mandalina, limon, brokoli, kivi, kırmızı dolmalık biber gibi besinler iyi birer C vitamini kaynağıdır. Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Doğal Besinler Nelerdir? Çünkü C vitamini yönünden zengin olan besinler insan vücudunda soğuk algınlığına yol açan virüslerle savaşmaktadır. Bundan ötürü c vitamin kaynaklı besinleri tüketmek bağışıklık sistemini güçlü tutmada faydalı olacaktır.

Şeker Tüketimini Azalmakta Fayda Var

Son yapılan araştırmalar neticesinde şeker tüketiminin bağışıklık sistemini baskıladığı görülmüştür. Bundan dolayı bağışıklık sistemini güçlü tutabilmek için şekeri tüketimini mutlaka azaltmak gerekmektedir.

Ayrıca bağışıklık sistemini güçlü tutmak adına;

  • Sigara içilmemeli
  • Alkol alınmamalı
  • Dengeli beslenilmeli
  • Günlük yeterince su tüketilmeli (8 bardak)
  • Yeterince uyku alınmalı
  • Düzenli spor / egzersiz yapılmalıdır.