Bağımsız Oyun Stüdyolarına Verilen Değerler

08.04.2022
21
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Bağımsız Oyun Stüdyolarına Verilen Değerler
oy

Bağımsız oyun stüdyolarına verilen değer yaptıkları işin kalitesine bağlı olarak değişmektedir. Yaptığı oyunun reklamını başarılı bir şekilde yapabilen ve oyunun kalitesinden dolayı oyunu büyük kitlelere ulaştırabilen stüdyolar müşterileri tarafından daha çok değer görür ve daha çok kişi tanınmış olur.

Daha çok değer görmesi bir sonraki oyunun daha sabırsızca beklenmesine ve yeni kitlelerde de bu oyun için beklenti oluşturması demektir. Bu şekilde kendini tanıtmayı başarabilmiş olan stüdyolar kazançlarını arttırıp işleri için daha profesyonel ekipler ve donanımlar kurma fırsatı bularak bir sonraki işleri için müşterilerini daha çok memnun etmeyi başarabilir.

Verilen Değer Nasıl Ölçülür?

Bu değer ölçülürken elbette müşterilerin şikayetleri ve bildirdikleri iyi yönler üzerinden ölçüm yapılır. Ayrıca stüdyo ve oyun hakkında yapılan haberler internet üzerinden sözlük ve blog gibi yerlerde yazılan yazılar da önem taşır. Bu tip yerler insanların en kolay fikir paylaştıkları yerler olduğu için bağımsız stüdyoların savunucuları bu tip sitelerde bulunmaktadır.

Bu yerlerde yazılan yazılar oyunu ve stüdyoyu yüceltebilirken aynı zamanda çok kötü bir izlenim de yaratabilir. Bu değerin ölçümünü kolaylaştırmak için oyun satış platformlarında veya sosyal medyada yapılan anketler de kullanılabilir. Başarılı olarak görülen bağımsız oyun stüdyoları gereken değeri görürken adı henüz duyulmamış veya oyuncuların dikkatini çeken herhangi bir çalışmaya imza atmamış stüdyolar gereken değer ve ilgiyi görememektedir.

Bunun engellenmesi için oyuncu kitlenin araştırma yapıp adı duyulmamış stüdyoların oyunlarına da göz atması, oynaması, en azından bir şans vermesi gerekmektedir. Bunu hem firmayı tanıtmak hem de oyun hakkında görüş bildirerek stüdyonun gelişimine katkıda bulunabilirler.

Verilen Değer Ne Ölçüdedir?

Günümüzde bağımsız oyun stüdyoları arasından sıyrılıp kendini iyice geliştirmiş olanlar yeni oyunlarını yapıp sunduğunda tüm oyun dünyasının haberi olduğundan dolayı verilen değer azalmaz aksine artar. Ancak  insanlar asıl kararını oyunu oynadıktan sonra verir. Oyun hikaye ve görsel bakımından güzel olmaz ise verilen değer verilmemeye başlanır. Bunların haricinde günümüzde genel olarak bağımsız oyun stüdyolarının bulunduğu Türk Oyuncu Geliştiricileri Derneği gibi dernekler kurulmuş bu stüdyoların itibarları ve hakları korunmayı amaçlanmıştır.