Bağımlılıklardan Nasıl Kurtulabilirsiniz?

20.04.2018
16
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Bağımlılıklardan Nasıl Kurtulabilirsiniz?
oy

Kelime anlamı adamak olan bağımlılık, Kişinin kendini adaması,Bağımlılıklardan Nasıl Kurtuluruz , İnsanoğlunun en temel ihtiyacı olan özgürlük duygusuna ters düşmektedir?. Bağımlılıklardan Nasıl Kurtulabilirsiniz? Bu seviyelere ulaşmış alışkanlıklar yaşam alanımızı daraltarak kısıtlar ve orada takılı kalmamıza, sonuç olarak da doğal yaşam akışından kopmamıza neden olurlar. Bağımlılıklardan Nasıl Kurtuluruz. bir durumu nasıl çekiyor ve nasıl bağımlı oluyoruz?

Bağımlılıklardan Nasıl Kurtulabilirsiniz?

Beynin Etkisi Nedir? Keyif verdiğini veya kendimizi iyi hissettiğimizi düşündüğümüz davranışlar rutine dönerek beynimiz tarafından dopamin salgılanmasına neden oluyor. Bağımlılıklardan Nasıl Kurtulabilirsiniz? Günümüzde bu konu uzmanlarca, beynin “ödül-ceza” sisteminin bir parçası olarak görülüyor. Hoşumuza giden ve tekrarlanan davranışlar, beyindeki haz bölgesini (accument) uyarıyor, uyarı alan bu bölge dopamin salgılanmasına neden oluyor. Sonuç olarak kendimizi daha mutlu hissediyor ve tekrarlamak istiyoruz. Bu sistemin varlığının, hayatta kalmamız için elbette yaşamsal nedenleri var. Ancak haz duygusunu tetikleyen durumların kolay ulaşılır olması, insanın rahatlığı, konfor ve keyif tercihlerini hayatın merkezine alıyor olması sonucunda zihin ve beden sağlığı bozularak, bağımlılık noktasına geliniyor.

Bağımlılıklardan Nasıl Kurtuluruz.

Bırakılması durumunda mutsuz olunacağı korkusu ile kısır döngüye girilerek, içinden çıkılmaz bir süreç ile karşı karşıya kalınıyor.  Bilinçaltı ve Farkındalık Çalışmaları İle Tedavi Mümkün Mü?

Yapılan araştırmalar, karar verme konusunda bilinçaltının çok etkili olduğundan bahsetmektedir. Öncelikle yaşamın içinde çekildiğimiz alanlarda kendi duygularımızın payı çok büyük. Psikiyatrik çalışmalarda yaşam içerisinde çok sık tekrarlanan sorunlar ve bağımlılık konuları irdelenirken hangi hisler sonucunda seçimlerimizi ya da tepkilerimizi verdiğimizi anlamak adına farkındalık çalışmaları ve terapiler yapılmaktadır.

Kişide zemin oluşturan değersizlik, yalnızlık duygusu, sevgi eksikliği Bağımlılıklardan Nasıl Kurtuluruz.  özgüven eksikliği gibi daha birçok bilinçaltı kalıplar bu duruma zemin oluşturmaktadır. Örneğin sevgi eksikliği nedeniyle madde bağımlısı olunabileceği gibi, İletişim sorunları sonucunda kişilerle bağ kuramamak ve bu yüzden başka konularla bağ kurma ihtiyacı, önemsenmemek veya güçlü görünmek gibi ihtiyaçların karşılanmamış olması ile ortaya çıkan doyumsuzlukların başka nesne ya da olgularla doldurulmaya çalışılmasından başka bir şey olmadığı sonucuna varılabilmektedir. Bilinçaltı kayıtları bilgisayar donanımı gibidirler. Bağımlılıklardan Nasıl Kurtulabilirsiniz? Programları içerisinde bize fayda sağlayan veriler olduğu gibi zarar veren virüslerde mevcuttur.

Bağımlılık sürecinin başlamasında virüs benzetmesi ile anlatılmak istenen hatalı bilinçaltı kayıtlarıdır. Kişi bu yanlış veya tamamlanmamış bozuk bilinçaltı kayıtlarından konusunda uzman kişilerce kurtulabilmekte ve bu soruna çözümler bulabilmektedir.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.