Bağ-Kur’lular İçin İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır?

20.09.2021
32
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Bağ-Kur’lular İçin İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır?
oy

Bağ-Kur’lular İçin İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır? Bağkurlular için işsizlik maaşı konusu birçok serbest çalışan için en önemli konulardan biridir. Çünkü iş kaybı durumunda güvence sağlar.

Bağ-Kur’lular İçin İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır?

Bağkurlular için işsizlik maaşı son derece önemli bir konudur. Çünkü işsizlik konusunda sadece çalışanlar değil Bağkurlular da risk altındadır. Belirli koşullara sahip olan sigortalıların işsiz kalmaları durumunda kendilerine ödenen maaş olan ve belirli bir süreyle sınırlı olan işsizlik maaşları, genelde prim dolduğu zaman alınmaktadır.

Prim ne kadar düşük olursa alınacak maaş da o kadar düşük olacak, yüksek tutardakiler yüksek maaş alacaktır. Bu koşullar sigortalıların hepsinde aynı olmadığından değişkendir. Bağ-Kur’lular İçin İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır? Bu yüzden çalışma hayatı ve süresi, alınan maaş ve sigortalının ödenen prim gün sayısına göre ödenecek maaş süresi ve miktarı da değişmektedir. Özellikle kendi meslek kazancı nedeniyle vergi mükellefi olan Bağkurlulara ödenen işsizlik maaşı da kayıtlı olunması durumunda ödenecektir.

İşsizlik Maaşı Şartları

Sigortalı değilseniz hak almanızın mümkün olmadığı sigortalılık durumu son derece önemlidir. En az 600 gün sigorta primi ödenen kişilerin işsizlik maaşı almaya hak kazandıkları bilinmektedir. Bu yüzden prim ödeme günü ne kadar çoksa, ödenecek maaş miktarı da o kadar fazla olacaktır. Alınan maaş ve ödeme günleri de hesaba katıldığında işsizlik maaşı tutarı da hesaplayacaktır.

Bağkurlu kişilerin en az 120 gün sigorta primlerinin yatmış olması ve başvuru yapılması gerekir. Başvuru sonrası ilgili sigortalılara maaşları bağlanır. Esnafın işsizlik maaşı alabilmesi için en az son 3 yıldır 600 gün prim ödemiş olması gerekiyor. İşsizlik maaşı alabilmek için iş yerinin kapanmış olması şartı aranacak.

İşsizlik Maaşı Ne Kadar?

İşsizlik maaşı miktarı ve süresi prim ödeme gün sayısı ve miktarına göre değişmektedir. Bu yüzden her esnafın ödeyeceği prim sayısı farklı olacaktır. Faaliyet sürecinin bitmiş olması gereken Bağkurlular için son derece önemli olan işsizlik maaşları kişiye göre değişmektedir.

İşsizlik maaşı 2021 yılı için de başvurulara esas olarak hesaplanmaya ve ödenmeye başladı. Genelde PTT üzerinden ödemelerine başlanan işsizlik maaşlarının başarılı bir şekilde hesaplara geçerek kişileri zor durumdan kurtarmaktadır.