ASLAN BALIĞININ TEHLİKESİ

01.07.2021
6
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
ASLAN BALIĞININ TEHLİKESİ

Aslan balığının ana vatanı Büyük Okyanus ve Hint okyanus’larının batısıdır. Aslan balığını ülkemize gelmesinden önce Türkiye’de 30.000 dolara kadar satılan pahalı bir akvaryum balığı idi.

Aslan Balığı Nedir Ve Nasıl Ülkemize Geldi?

Aslan balığı Oldukça tehlikelidir, insana zarar vermede üstüne yoktur, zehrine maruz kalan bir insan iki, üç gün o bölgede yanma, hatta ve hatta ölümle bile sonuçlana bilmektedir, bunun ile başa nasıl çıkılacağı meçhul, ama bu balığın ülkemize gelmesinde iki farklı kanıya varılmaktadır, ilk kanıyı hepimiz bilmekteyiz küresel ısınmadan dolayı dünyamızın dengesinin bozulduğunu inkar etmemiz mümkün değil tabi, halk arasında bu küresel ısınma yüzünden olduğu bilinmektedir, lakin bilinmeyen ikinci nedeni ise Hint Okyanus’u ve Büyük Okyanus’dan ülkemize gelen yük gemileri vasıtasıyla o da şöyle orada gemi yükü alırken ortalama bir yük gemisi 6-7 metre suya batmaktadır yüklü iken, ülkemize geldiğinde yükü boşalttığında tekrar 6-7 metre yükselmektedir bununla birlikte oradan buraya bir deniz popülasyonunu alış verişi olmaktadır.

Aslan Balığının Deniz popülasyonuna Zararları

Aslan balıkları bir avcı türü olmasından kaynaklı ve ana vatanı burası olmadığından ülkemizdeki popülasyona uygun olmadığından ülkemizdeki deniz hayvanlarına özellikle yumaşaklardan, yavru balıklardan ve ıstakozların neslinin tükenmesine kadar yol açabilir.

Aslan Balığının Ülkemizde Sık Görülen Yerler

Aslan balığı ülkemizde en çok Akdeniz Sahil’inde görülmekte olup özellikle kemer’de ve Kemer’ giderken görülen balıkçı barınaklarında kıyı ile 50 metre derinlik arasında yaşamaktadırlar.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.