Antakya Çıtır Kabak Tatlısı

30.04.2021
1
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Antakya Çıtır Kabak Tatlısı

Antakya Çıtır Kabak Tatlısı Tatlı kış aylarının vazgeçilmezidir. Kışın vücudumuzu ısıtmak için tatlıya ihtiyacımız vardır. Bu tatlılar arasında kabak tatlısı vazgeçilmezdir. Lokum tadında bir lezzet sunmak istiyorsanız, balkabağı önerilen bir tatlıdır. Kabak tatlısı Antakya yöresine ait bir tatlıdır. Lezzetli ve hafif olan balkabağı tatlısı, ikram için vazgeçilmezdir. Lezzetli ve yemeklerden sonra yiyebileceğiniz bir tattır.

Antakya Çıtır Kabak Tatlısı Malzemeleri

  • Bir Kilogram Bal Kabağı
  • Bir Çay Bardağı Sönmemiş Kireç
  • 2,5 Litre Su
  • 6 Su Bardağı Tozşeker
  • 6 Su Bardağı Soğuk Su
  • Limon Tuzu
  • Tahin
  • Ceviz 2 adet

Antakya Çıtır Kabak Tatlısı Tarifi

Kireç kaba alınır, üzerine İki buçuk litre su eklenir. Balkabağı ince ve uzun bir şekilde parçalara ayrılır. Antakya Çıtır Kabak Tatlısı Kireçli suyun içine konulur. Balkabaklarının suyun yüzeyine çıkmaması için üzerine ağırlık konulur. 24 saat bekletilir. Daha sonra balkabakları yıkanarak başka bir kaba alınır. Üzerine yeni su ilave edilerek bir saat daha bekletilir. 1 saat sonunda kabaklar suyun içinden alınır ve birkaç yerinden delinir.

Su ve şeker tencereye alınıp 10 dakika kadar kaynatılır, kaynatılan şerbet ılımaya bırakılır. Ilıyan şerbetin içine kabaklar tek tek ilave edilir. Daha sonra şerbet ile birlikte kabaklar pişirilir. 2 saat pişirildikten sonra kabakların üzerine limon tuzu eklenir ve bir saat daha bekletilir. Tatlımız hazır hale gelir. Üzerini isteğe bağlı ceviz, tahin, kaymak ve fıstık malzemeleri ile süslenip servise hazır hale getirilir.

Antakya Çıtır Kabak Tatlısı Püf Noktaları

Kabakların olgun olması daha lezzetli bir tatlı yapmanıza yardımcı olur. Yeşil renkli kabaklar olgun kabaklardır.

Balkabağının lezzetine bakılarak şeker oranı ölçülebilir. bu sayede tatlı için kullanacağınız şeker oranını belirlemeniz kolay olur. Kabak çok tatlıysa daha az miktarda şeker kullanılır. Kabak az tatlıysa daha fazla şeker kullanılır.

Kabak ve şerbeti birleştirirken iki malzemenin de ısısının aynı olması gereklidir. Bu sayede kabakların şerbeti çekme oranı daha fazla olur. Antakya Çıtır Kabak Tatlısı Şerbeti içine eşit miktarda çeken kabalar daha lezzetli olur. Servis için beyaz tabak kullanmanız görsel açısından güzellik sunar.

Kaç kişilik: 6 kişilik

Hazırlama süresi: 30 dakika

Pişirme süresi: 2 Saat

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.