Anne Sütünü Artırmanın 7 Yolu

22.04.2022
21
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Anne Sütünü Artırmanın 7 Yolu
oy

Anne Sütünü Artırmanın 7 Yolu Kadın, gebe kaldıktan sonra geçirdiği 9 ay boyunca yediklerine dikkat etmelidir. Son 3 aylık periyoddan bebeğin dünyaya gelmesine kadar geçen sürede artık anne memeleri dolmaya başlayacaktır. Bebek dünyaya geldiğinde ilk 4-6 aylık sürede anne sütüyle beslenmelidir. Bebeğin büyüme gelişmesini tamamlayabilmesi için anne sütü içerisindeki besinlere, hastalıklara karşı güçlenebilmesi içinde immünoglobulinlere ihtiyacı vardır. Anne sütünü artıran 7 yolu aşağıdaki şekilde anlatılmalıdır.

Anne Sütünü Artırmanın 7 Yolu

1.Psikolojik Hazırlık

Anne bebeğini emzirmeye başlamadan önce kendisini psikolojik olarak hazırlaması gerekir. Emzirme eğitimi ile beraber annenin almış olduğu meme başını süt vermeye hazır hale getirmeye yarayan egzersizleri ve uygulamaları mutlaka bir çocuk hekimiyle uygulamalıdır.

2.İlk Emzirme

Bebek dünyaya geldikten sonra bebeğin ağzına şekerli su vermekten daha iyi bir olan bebeğin dünyaya geldiği ilk yarım saatte bebeğe ilk emzirme uygulanmalıdır. Bu emzirme ile bebek birçok hastalık ve enfeksiyondan korunmuş hale gelecektir.

3.Emzirme Sıklığı

Bebek dünyaya geldiği andan itibaren her istediğinde emzirilmelidir. Yenidoğanlar günlük olarak anneyi 8-10 kere emmek isteyecektir. Sık emzirme sütün inmesini sağladığı gibi aynı zamanda annenin memesinin acımasını ve şişmesini de önleyecektir.

4.Ek Gıda

Bazı anneler bebeklerinin doymaması nedeniyle ek gıda verebilir. Ancak verilen ek gıdalar annenin sütünü azaltabilir ve bebeğin doymamasına neden olabilir. Bu yüzden yenidoğanda ek gıdaya bebek 4-6 aylık olmadan geçilmemelidir.

5.Biberon

Bebeğe başka sıvılar vermek için biberon kullanılmamalıdır. Biberon bebeğin emme kuvvetini tümden kesebilir. Bebeğin emme kuvvetinin kesilmesi annenin sütünün azalmasına yol açabilir.

6.Gece Emmeleri

Gece emmek isteyen bebek kesinlikle geri çevrilmemelidir. Bu durum hem bebeğin psikolojik durumunu etkilemekte hem de annenin süt verimini etkileyebilir.

7.Anne Beslenmesi

Bebek beslenmesi kadar anne beslenmesi de önemlidir.  Bebeğini günlük 8-10 kere besleyen anne, günlük en az 2 litre su, en az 2 bardak süt içmeli veya yoğurt ve peynir gibi süt ürünlerini tüketmelidir. Protein ihtiyacını karşılamak için bol bol et, tavuk ve kuru baklagillere ağırlık vermelidir. Vitamin ve mineral yönünden bol bol sebze ve meyve tüketmelidir.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.