ANNE BABALAR, İKİNCİ ÇOCUĞA HAZIR MISINIZ?

08.10.2022
41
Okuma Süresi: 5 dakika
A+
A-
ANNE BABALAR, İKİNCİ ÇOCUĞA HAZIR MISINIZ?
5/5 - (2 oy)

İkinci çocuğa hazır mısınız? Ailenizi büyütmeyi düşünüyor ve eve gelecek ikinci bir bebek için hazır olup olmadığınızdan emin değilseniz bu yazıyı okumalı ve ona göre karar vermelisiniz…

1- İlk Çocuğunuzun Yaşı

İkinci çocuğu düşünmeye başladıysanız önemli olan bir nokta, ilk çocuğunuzun kaç yaşında olduğudur. İlk doğumdan sonra annenin hormonları ve eski günlerine dönmesi aşağı yukarı bir seneyi buluyor. Uzmanlar annelerin ilk bir sene halsiz ve bitkin olabileceğini söylüyor. Hatta bazı anneler bu süreçten sadece fiziksel olarak değil psikolojik olarak da çok etkilenebiliyor. İkinci çocuğa hazır mısınız? Anne olmaya hazır olmadan bebek sahibi olan anneler doğum yaptıktan sonra ağır depresyona girebiliyor, sonra depresyondan çıkma yolları aranıyor. Eğer tekrardan bu mutluluğu yaşamak ve çocuğunuzun bir kardeşi olsun istiyorsanız en az bir sene geçmesini beklemelisiniz. Evde ki miniğiniz yeni yeni büyürken siz de sürece alışmış olacak ve yeni bir bebeğe hazır olmaya başlayacaksınız.

2- Kendinizden Emin Olun

İkinci çocuk için planlar yapmaya başladıysanız neden ikinci bir çocuk istediğinizi kendinize sormalısınız. İkinci çocuğu isteme sebebiniz ailenizi büyütmek mi? Ya da evde ki çocuğunuzun kardeş sevgisini tatmasını mı istiyorsunuz? Bu soruları kendinize sorup cevaplandırın. Kendinizden emin olun ve bu duygularınızı eşinizle de paylaşın. İkinci çocukla sorumlulukların da artacağını unutmayın.

3- Hamileliğiniz Nasıl Geçer?

İkinci çocuğu düşünürken, ilk hamileliğinizin nasıl geçtiğini hatırlayın. Eğer hamileliği zor geçen bir kadınsanız bu süreci biraz ertelemelisiniz. İkinci hamileliğinizin de zor geçme ihtimali çok yüksek. Üstelik bu sefer size muhtaç yaşayan bir miniğiniz var.

4- Normal mi? Sezaryen mı?

İlk doğumunuzu sezaryen olduysanız, ikinci bebek için acele etmeyin. Sezaryen sonrası vücudun kendini toparlaması 2 seneyi bulduğundan bu fikri biraz ertelemeniz de fayda var.

5- Babanın Fikrini Sorun

Eve gelen bebekten sonra tüm hayatınızı ona göre ayarladınız. Artık ikinci çocuğu istiyor ve ‘ikisine de yetebilirim’ diyorsunuz. Peki ya eşiniz bu konuda ne düşünüyor? Onun adına fikir beyan etmek yerine bu konuları onunla açık açık konuşun ve fikrini öğrenin.

6- İş Hayatı

Çalışan bir anneyseniz, çalışma düzeninizi ve saatlerinizi ilk çocuğunuza göre ayarladınız. İkinci çocuk için bu düzeni bozmanız gerekecek mi? İşten çıkmanız gerekecekse bu konuyu tekrar düşünmelisiniz.

7- Maddi Olarak Hazır mısınız?

Çocuk çok güzel bir şey evet ancak aynı zamanda giderlerinde artması demektir. İki çocuğa aynı anda bakabilecek maddi gücünüz var mı? İkisine de maddi olarak ömür boyu yetebileceğinizden emin olun.

8- Evinizde Yer Var mı?

Evinizi ve hayatınızı tek çocuk üzerine hazırladıysanız, ikinci çocuk için yer olup olmadığından emin olmalısınız. Eğer evinizde yer yoksa çözüm üretebilir ya da bu fikri erteleyebilirsiniz.

9- Yaşınız Önemli

İleri yaşta ve çocuk sahibi olma konusunda endişeleri olan biriyseniz, bebeğiniz 1 yaşına bastıktan sonra doktorunuza danışın. Vakit kaybetmeniz bu durumda iyi olmaz.

İkinci çocuk için her şey uygun ancak cesaretiniz yoksa iki çocuklu arkadaşlarınızın tecrübelerini dinleyin. Daha sonra eşinizle ortak bir karara varabilirsiniz. Gerçekten ikinci Çocuğa Hazır mısınız?