Android Telefonda, RAM’i Hızlandırma Yöntemleri

05.05.2021
40
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Android Telefonda, RAM’i Hızlandırma Yöntemleri
oy

Android Telefonda, RAM’i Hızlandırma Yöntemleri Son zamanlarda, gelişen teknoloji ile akıllı telefon kullanımı hayatın gerekliliği için neredeyse şart olmuş durumda. Eskiden cep telefonu denilince insanların aklına arama ve mesajlaşma gelirken, şimdi internet geliyor. İnternete girmenin sadece bir parmağa bağlı olduğu bu dönemde, elektronik postlarımızı okuyor ve hatta iş görüşmelerimize bile telefonla giriyoruz.

Neredeyse her ay yeni bir model piyasa sürülen akıllı telefon camiasında her zaman en son model telefonu alamayabilirsiniz. İki yıl öncesinin en iyi amiral gemisi telefonlarından olan bir telefon şu anda sizin ihtiyaçlarınıza cevap vermiyor olabilir. Bunun sebebi, gelişen teknoloji ile birlikte telefona yüklediğimiz programların telefonun RAM’ini daha fazla kullanmasıdır. Eğer her ay yeni bir telefon alacak kadar zengin değilseniz, RAM hızlandırma yöntemlerine göz atmanızda fayda var.

Uygulama Önbelleklerini Temizleyin

Önbellek dediğimiz kavram siz bir uygulamaya girip çıktıkça orada saklanan bilgidir. Yani, Chrome uygulamasından çıktığınızda ve hemen geri döndüğünüzde orada az önce baktığınız siteyi bulursunuz. Bunu sağlayan önbellek aslında sandığınız kadar masum değil. Öyle ki Instagram gibi bir uygulamada üç saat geçirdiğinizde 300MB kadar bir önbellek dosyası ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu da sizin telefonunuzu fazlasıyla yavaşlatacaktır.

Telefonunuzda İhtiyacınız Olmayan Her Şeyi Silin veya Yedekleyin

RAM ile depolama alanının nasıl bir alakası olduğunu çözememeniz mümkün. Depolama alanı ne kadar çok artarsa, RAM’in yeni bilgileri işlemesi de o kadar uzun zaman alıyor. Daha önce yaptığınız işlemlerin yavaşladığından şikâyet ediyorsanız sebebi dolu olan depolama alanı olabilir. Eğer silmemeniz gereken öğelere sahipseniz bunları başka bir aygıta atmanız en mantıklısı olacaktır.

Yedekte Tutmak İstediğiniz Bütün Uygulamaları Kaldırın

Bazı insanlar bulduğu önemli bir uygulamayı daha sonra işe yarayacağı gerekçesi ile telefonunda tutmaya devam edebiliyor. Android Telefonda, RAM’i Hızlandırma Yöntemleri Eğer bu insanlardan biriyseniz ve telefonunuzun yavaşlığından şikayetçiyseniz o uygulamayı kaldırmanız gerekebilir. Böyle uygulamaları telefonunuzda tutmak yerine bir yere not edebilirsiniz.

Bluetooth’unuz Gerekmedikçe Kapalı Kalsın

Bluetooth, radyo ve Hotspot gibi uygulamalar aslında çok masum gözükse de sandığınız kadar masum değiller. Arka planda sürekli olarak veri işledikleri ve ilettikleri için aslında RAM’iniz için oldukça tehlikeliler. Gerekmedikçe açık tutmamaya çalışın.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.