Adile Naşit Kimdir?

01.09.2021
61
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Adile Naşit Kimdir?

Adile Naşit Kimdir? Yeşilçam’ın unutulmaz sanatçılarından birisi olan Adile Naşit, kuzucukların Adile teyzesi efsanevi oyunculardan birisidir. Unutulmaz Hababam Sınıfı ile adından sıkça söz ettiren Hafize anadır kendisi. Yaşadığı evlat acısını oynadığı filmeler ve sunduğu televizyon programı ile bir nebze hafifletmeye çalışmıştır. Aslen Rum olan Adile Naşit’in asıl adı Adela Özcan’dır. Naşit soyadı babasının adıdır. Adile Naşit’in oyuncu olacağı ya da sanatın bir dalı ile ilgileneceği daha çocukken belli olmuştur. Çünkü sanata oldukça önem veren bir ailede yetişmiştir. Babasının ölümü ile eğitimini yarıda bırakmış ve kendisini tamamen tiyatroya adamıştır.

Adile Naşit Kimdir?

İlk oyunculuk deneyimi “Her şeyden biraz” adlı tiyatro oyunu olmuştur. Oldukça güler yüzlü olması sebebi ile izleyicilerin beğenisini toplamış ve enerjisi ile insanları kendine hayran bırakmıştır. Elde ettiği bu başarı ile daha büyük tiyatro oyunlarında yer almış ve sonunda sinema sektöründe unutulmaz filmlerde yer almak için çok önemli bir adım atmıştır. Daha sonra kendisi gibi oyuncu olan birisi ile evlenmeyi tercih etmiş ve bu evlilikten Ahmet adında bir oğulları olmuştur. Adile Naşit Kimdir? Her şey çok yolunda gidiyordu. Evlatları büyümüş okula başlamıştı. Her şey Ahmet’in hastalanması ile alt üst olmuştur. Aslına oğlu doğuştan hastaydı. Kalbi delik olarak dünyaya gelmişti. Ameliyatı oldukça masraflıydı ve bu masrafı karşılamak için birçok faaliyette bulunuldu. Ameliyat masrafları toplandı ve ameliyat başarılı geçti. Buna rağmen beklenmedik bir şekilde komaya giren oğulları hayatını kaybetti. Bu Adile Naşit’in en büyük acısıydı. Bunun üzerine Adile Naşit’in hayata tutunması çocuklar ve tiyatro ile oldu.

Adile Naşit

Adile Naşit

Adile Naşit Ne zaman Öldü

Bağırsak kanseri olan Adile Naşit ise 11 Aralık 1987 yılında hayata gözlerini yumarak kuzucuğuna biricik yavrusu Ahmet’ine kavuştu. Günümüzde hala adı unutulmayan usta oyuncu uzun yıllarda unutulmayacak nadir sanatçılardandır.

Adile Naşit’in Oynadığı Filmler

Hababam Sınıfı ve Neşeli Günler başta olmak üzere yüzlerce filmde rol almıştır. Bu filmlerden dolayı aldığı ödülleri de bulunmaktadır. En unutulmaz tv programlarından birisi olan Adile Teyze ile Kuzucuklar ile de çocukların anlattığı keyifli masallar ile yıllarca adından söz ettirmiştir.

Adile Naşit Boyu Kaç?

Usta oyuncunun boyu 1.49 cm, burcu ise ikizlerdir.

Oynadığı ve hafızalardan silinmeyen bazı sinema filmleri;

Hababam Sınıfı, Süt Kardeşler, Ne Umduk Ne Bulduk,  Görgüsüzler, Şaşkın Ördek, Adile Teyze, Namuslu, Şaban Pabucu Yarım, Kuzucuklarım, Milyarder ve Aile Pansiyonu. Sev Kardeşim, Oh Olsun, Canım Kardeşim, Salak Milyoner, Mavi Boncuk, Ah Nerede, Hanzo, İşte Hayat, Bitirimler Sınıfı, Tosun Paşa, Sakar Şakir, Şabanoğlu Şaban, Aile Şerefi, Neşeli Günler, Doktor, İbişo, Davaro, Gırgıriye,  Adile Naşit Wiki Sayfası