Adaçayı faydaları nelerdir ?

31.12.2021
203
Okuma Süresi: 5 dakika
A+
A-
Adaçayı faydaları nelerdir ?
oy
Adaçayı faydaları nelerdir ? Adaçayı diğer bir adıyla Salvia officinalis, tıbbi ve aromatik bir bitki türüdür. Ortadoğu ve akidenizde yetişen bitki ülkemizde yaygın olaraktan bilinen bitki çaylarından birisidir. Bir diğer türü olan Salvia triloba, genelinde çay olarak tüketilir. Kurutulduğunda tütsü olarak kullanılır. Damıtılırsa eğer yağ ve losyon yapılabilir. Salvia lavandulifolia ise hafızayı yenileme özelliği ile ünlü bir türüdür. Güney Fransa’da ve İspanya’da yerli halk tarafından yetiştirilir.

Orta çağ döneminde şans simgesi olarak da kullanılırdı. Tadı yumuşak ve tatlıdır. Yemeklik sos olarak veya direk çay olarak da kullanılabilir. Eski çağlarda insanlar ada çayı bitkisini, ağrı kesici, şiddetli ishali kesmek, mide problemi, gaz problemi, soğuk algınlığı ve ruhsal bazı problemleri tedavi ettiği inanışı yer alıyordu. Bazı klinik çalışmalar ada çayının, menopoz döneminde görülen bazı belirtilerden biri olan agresiflik ve sıcak hissetme semptomlarında azalmalar görüldüğü, kan şekeri ve kolesterol seviyesini ciddi oranda düşürdüğü tespit edilmiş. Ayrıca içerisinde çokça antioksidan madde olduğu yapılan bu araştırmalarda görülmüştür.

Adaçayı Nedir?

Latince olarak Salvia officinalis geçse de halk dilinde adaçayıdır. Geçmişten bugüne şifalı bitki olarak bilinir. Birçok hastalığa şifa getirdiğine inanılır. Çay ve yağ olarak tercih edilir. Kokusu sebebiyle parfüm halinde olarak da kullanılır. Ada çayı, mineral bakımından çinko,bakır,demir,potasyum,manganez bakımından oldukça zengindir. Akdeniz iklimi olan ülkelerde ise halk ilacı olarak bilinir ve oldukça yaygın kullanılır. Antioksidan çokça içermesinden dolayı özellikle solunum yolları, ruhsal bazı problemler, enfeksiyonların tedavisi, diş ağrısı problemleri gibi daha pek çok hastalığın tedavisinde kullanılır.

Adaçayı faydası nelerdir?

Ege bölgesinde halk arasında acı elma olarak da geçer adaçayı. İsmini ilk defa İstanbul Marmara adasına getirildiği için almıştır. Yaprakları kaynatıldığında çay olarak içildiği gibi, damıtma yöntemi sayesinde uçucu bir yağ haline getirilir. Adaçayı veya Ege bölgesindeki değişle acı elma pek çok faydası da bulunmaktadır. Yaraları iyileştirmede, fazla terlemeyi engelleyici, idrar yolları enfeksiyonlarının giderilmesinde kullanılır. Yaraların olduğu bölgeye sürüldüğünde iyileşmeyi hızlandırdığına da inanılmaktadır. Ancak tabi ki her şeyin fazlası zarar olduğu gibi adaçayının da zararı bulunmaktadır. Fazla tüketildiğinde son derece ciddi sağlık problemleriyle karşı kalınabilir. Adaçayı faydaları nelerdir? Son zamanlarda sıkça rastladığımız sorulardan biri olan “Ada çayı faydası nelerdir?” sorusunu bu şekilde de yanıtlayabiliriz. Mide ve sindirim sistemi problemlerine iyi gelmesiyle bilinen adaçayı, iltihap oluşumunu engellediği, spazmları azalttığı görülmüştür. Adaçayı banyosu, romatizma ağrılarına iyi geldiği de yaygın olarak bilinmektedir. Ayrıca ayak ve cilt bakımına da iyi gelmektedir. Adaçayı direkt olarak kullanılması genelde tavsiye edilmemektedir. Egzamalarda, aknelerde ve sedef hastalığına karışı adaçayı banyosu yapmak iyileştirdiği yönünde yaygın bir inanış söz konusudur. Adaçayını ortalama içi 15 ile 21 gün süreyle günde 2 kez çay olarak tüketmek kolektörle iyi geldiği hekim onayı ile kullanılabilir. Adaçayı, depresyon ve stres düzeyinin azaltılmasının yanı sıra ağız ve diş eti hastalıklarına da iyi gelebilir. İçerisinde bolca K vitamini de bulundurmaktadır. Bu yönüyle hiperhidrozi olarak da bilinen aşırı terleme hastalığına karşı etkili olduğu yapılan araştırılmalar sonucunda öğrenilmiştir.