5G Teknolojisi Hayatımızda Neleri Değiştirecek?

02.09.2021
61
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
5G Teknolojisi Hayatımızda Neleri Değiştirecek?
oy

Teknolojik gelişmeler hayatımızı olumlu yönde etkilemektedir, Alt yapı, bağlantı ve veri transferi hızlanması her alanda kusursuz ve kaliteli bir dijital bağlantı sağlayabilmek adına bizlere süper etkilileri olacağına eminiz.

5G Teknolojisi Hayatımızda Neler Değişecek?

5G mobil iletişim teknolojisini üst seviyelere çıkartacak bir teknoloji. Kısıtlı olarak sayılı ülkede tam anlamıyla faaliyete geçen 5G, internette 2023 yılında 1 milyar kullanıcıya sahip olacağı düşünülüyor.

5G Ne Kadar Hızlı Olabilir?

5G teknolojisinin test ortalamasına göre hızı saniyede 1,5 gibabitlere ulaşan bir teknoloji. Bu 4G iletişim teknolojisinin 20 katından daha hızlı seviyelere ulaşabildiğimizi göstermekte. Gelişmesiyle birlikte 100 kat hızlara kadar ulaşabilmesi de söz konusu. Şöyle düşünebilirsiniz ki, 4k çözünürlükte bir videoyu bir dakikadan kısa sürede indirebilmek mümkün olacaktır. İnternet sitelerinin yüklenme hızlarındaki gecikme en çok sıkıntı yaşatan şeylerden biri olabilir. Bu 5G teknolojisi ile yaklaşık 100 kat daha hızlı olarak birkaç milisaniyeye inebilecek.

5G Teknolojisi Hayatımıza Katkısı

5G sadece süper hızda bir mobil internet imkanı sunmakla kalmayacak. 5G Teknolojisi Hayatımızda Neleri Değiştirecek? Bunun dışında her alan için olumlu etkileri olacak. Enerji maliyetlerinde ciddi düşüşler yaşanacak. Yapay zekanın kullanıldığı sektörlerde hayatımızı kolaylaştırıcı gelişmelerin olabilmesine imkan sunacak.

5G teknolojisinin verdiği imkanlarla dünyanın öbür ucunda olan bir hastayı robotlar sayesinde doktorlar ameliyat edip iyileştirebilecek. Sanal gerçeklik uygulamalarında patlama yaşanacağı gibi 4K ve 8K video kalitesi standart hale gelebilecek.

5G Teknolojisi Ne Zaman Tam Anlamıyla Hayatımızda Olacak?

Akıllı araçlar, akıllı evler ve akıllı şehirler devrim niteliğinde teknolojik gelişmeleri de beraberinde getiriyor. 5G teknoloji ile bu seviyelere ne zaman ulaşabileceğimiz konuşuluyor. Bunda en büyük etken 5G uygunluğu olan telefonların yaygınlığı söz konusu. Yeni çıkan telefonların 5G destekleyerek karşımıza çıksa da daha bir çok telefon bu teknolojiyle karşımıza çıkmayı tercih etmiyor. Bunun dışında şuan itibariyle tüm telefonlar 5G olsa da entegrasyon süreci ve altyapının uygun hale gelmesi bir süreç teşkil edecektir. Bu yıl deneyimlenmesi başlanan 5G teknolojisi önümüzdeki yıl yaygınlaşarak ülkemiz genelinde kullanımı mümkün olabilecek.

5G Teknolojisinin Riskleri Neler?

5G teknolojisi radyasyon seviyesi bakımından hücreye zarar veremeyecek seviyede olduğu söyleniyor. Ancak yeni baz istasyonları ve antenlerin kurulması gerektiğinde bu konunun daha detaylı incelenmesi gerektiği için endişe yaratıyor. 5G Teknolojisi Hayatımızda Neleri Değiştirecek? Bu yüzden de henüz 5G teknolojisinin risk teşkil edip etmeyeceğini söylemek araştırma yetersizliği sebebiyle güç olacaktır.